Airbus Helikopter Japon Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın (JCG) iki H225 helikopter siparişi verdiğini açıkladı. Helikopterler arama-kurtarma ve afetlerde kullanılacak.

Yeni siparişle Japonya Sahil Güvenlik teşkilatı iki adet AS332 ve 13 adet H225 ile toplam 15 Süper Puma helikoptere sahip olacak.

Japonya Airbus Helikopter Genel Müdürü Guillaume Leprince, ” H225 Helikopterleri arama ve kurtarma operasyonlarında referans olarak kabul ediliyor. Japonya’da etkili bir şekilde kullanıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Her türlü hava koşulunda görev yapabilen çift motorlu H225 helikopteri Super Puma ailesindeki en yeni modeldir. SAR ve deniz operasyonları dahil olmak üzere çok çeşitli görevler için ek ekipmanla donatılabilir.

Japonya’da toplam 28 Puma helikopteri görev yapıyor. Japon Savunma Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görev yapan helikopterler, SAR ve açık deniz operasyonlarında, yolcu, malzeme  ve ekipman nakliyesinde kullanılıyor. Aynı zamanda sivil ve kamusal operasyonlarda, VIP uçuşlarda ve yangınla mücadele operasyonlarında görev alıyor.

TÜRKİYE, AİRBUS HELİKOPTERİN AS532 COUGAR MODELİNİ KULLANIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 46 adet Eurocopter Super Puma AS532 UL versiyonu kullanılmaktadır. Alımına 1993’de kara verilen Super Puma AS532 Cougar helikopterlerinden 20 adet Fransa’dan alınıp 1996 yılından itibaren Türk Kara Kuvvetleri envanterinde kullanılmaya başlandı. İkinci alım anlaşması 1995 yılında imzalandı. TAI tesislerinde üretilen 30 adet helikopterin 20’si Türk Hava Kuvvetlerine arama kurtarma görevlerinde kullanılmak üzere, kalanlar ise Kara Kuvvetlerine verildi.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougar´lar, 842 kilometre menzilli. Saatte 278 kilometre hıza çıkabiliyor. Çift motorlu helikopterin uçuş ekibi iki pilot ve bir teknisyenden oluşuyor.

Eurocopter Cougar, iki motorlu, çok amaçlı bir askeri helikopterdir. AS532 Cougar, Eurocopter Super Puma helikopterinin yükseltilmiş askeri bir versiyonudur.

AS 332 Super Puma, Cougar helikopterinin ilk dizaynı 1977 yılında uçmuştur. Bu versiyon iki 1330kW Turbomeca Makila 1A1 turboshaft motor ile donatılmıştı. 1990 yılında tüm askeri Super Puma helikopterleri Cougar olarak değiştirildi.

Helikopterin sivil versiyonu halen Puma olarak adlandırılmaktadır. Değişik görevler için farklı Cougar versiyonları kullanılmaktadır.

AS 532 UL/AL 2 pilot ve 25 asker taşıyabilir. Cougar helikopterlerin en uzun versiyonudur. Ayrıca makineli tüfek ve roket gibi silahlarla da silahlandırılabilir.

AS 532 SC Cougar ailesinin deniz kuvvetleri versiyonudur. Denizaltı harbinde, arama-kurtarma, sahil güvenlik görevlerinde kullanılabilir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı helikopter filosunda Airbus’ın 13 adet H135 Ambulans helikopteri genel sağlık hizmetinde kullanılmaktadır.

Kaynak: Shephard, Ajanslar, Airbus,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here