ABD Donanma Sekreter Vekili Thomas Modly, uçak gemisinde çok sayıda denizcinin Corona virüsüne yakalanmasına ilişkin kaygılarını dile getiren gemi komutanı için hakaret içeren ifadeler kullanmıştı. Pazartesi akşamı özür dileyen Thomas Modly tepkilerin dinmemesi üzerine istifasını verdi.

Guam’da demirli olan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’te 100’den fazla askerin Corona virüsüne yakalanmasının ardından geminin komutanı Deniz Albay Brett Crozier üslerine hitaben yazdığı mektupta askerlerin gemiden derhal tahliye edilmesi gerektiğini savunmuş, “Denizcilerimiz bu virüs yüzünden ölmemeli,” diye yazmıştı. Crozier, mektubun basına sızmaması için önlem almadığı gerekçesiyle görevden alınmıştı.

Modly ise Cozier’in mektubu güvenli olmayan bir e-mail ile 20’den fazla kişiye yolladığını belirterek, “Yaşadığımız bilgi çağında gönderdiği bu e-mailin kamuoyuna sızdırılacağını düşünmemişse bana göre bu gemiye kaptanlık etmek için ya çok naif veya çok aptaldır. Ya da başka bir alternatif var bunu kasıtlı olarak yaptı.” ifadesini kullanmıştı.

Donanma Sekreter Vekili Thomas Modly’nin uçak gemisinden askerlerin sevgi gösterisiyle uğurlanan komutan için kullandığı bu ifadeler tartışma yarattı. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Adam Smith Modly’nin görevden alınması çağrısında bulundu. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de yaptığı yazılı açıklamada “Ne yazık ki Donanma Sekreter Vekili Modly’nin sözleri askerlerimizin korunmasını öncelik vermediğini gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Sözlerinden dolayı Pazartesi akşamı özür dileyen Thomas Modly, tepkilerin dinmemesi üzerine istifasını sundu. Savunma Bakanı Mark Esper’ın istifayı kabul etti. İsmini vermeyen bir yetkiliye göre, Modly’nin yerine görevi Kara Kuvvetleri Komutanlığı Müsteşar Vekili James McPherson’ın devralması bekleniyor.

Başkan Donald Trump da Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, uçak gemisinin komutanı için “Konuyla ilgileneceğim. Başarılı bir kariyeri var. Kötü bir gün geçirdi diye cezalandırmak istemem,” ifadelerini kullanmıştı.

Thomas Modly’nin özür dilemesi uçak gemisinin mürettebatında da tepkileri dindirmeye yetmedi. Reuters haber ajansına konuşan gemide görevli bir denizci “İş işten geçti. Söylediklerini kimse unutmayacak,” ifadelerini kullandı.

Salı günü itibarıyla uçak gemisindeki 5 bin personelden 230’unun Corona virüsü testinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here