Koronavirüs COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında 5 ülkeye sağlık malzemesi gönderildi.

İçerisinde maske, tulum ve tanı kiti bulunan paketler Ankara Etimesgut Havaalanı’nda TSK’ya ait uçakla yola çıktı. A400M tipi nakliye uçağı içerisindeki sağlık malzemelerini Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırdı.

Sağlık malzemelerini taşıyan TSK’ya ait uçak ilk durağı Sırbistan oldu. Uçağımızı ve görevli personelimizi Sırbistan Savunma Bakanı A. Vulin ve Bakan Yardımcısı M. Ranković karşıladı.

Sağlık malzemelerini taşıyan uçağımızın ikinci durağı Bosna Hersek oldu. Uçağı ve görevli personelimizi Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radončić ve Büyükelçimiz Haldun Koç karşıladı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç’e yazdığı mektubun takdim edilmesi ve sağlık malzemelerinin teslim edilmesinin ardından uçağımız Karadağ’a hareket etti.

Maske, tulum ve tanı kitlerinden oluşan sağlık malzemelerini taşıyan uçağın üçüncü durağı olan Karadağ’a ulaştı. Nakliye uçağını Karadağ Cumhurbaşkanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gnkur.Bşk.lığı yetkilileri ve Karadağ Büyükelçimiz Songül Ozan karşıladı.

Karadağ’ın ardından beraberindeki sağlık malzemelerini Kuzey Makedonya’ya taşıyan uçak Üsküp’e indi. Uçağı Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümg. Azim Nuredin ve Büyükelçimiz Hasan Mehmet Sekizkök karşıladı.

COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemeler taşıyan uçağın son durağı Kosova oldu. Nakliye uçağını Sağlık Bakanı Arben Vitia, Kosova Altyapı, Ulaştırma Bakanı Lumir Abdixhiku, Kosova Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı Ardian Arifaj ve Priştine Büyükelçimiz Çağrı Sakar karşıladı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here