Batı Japonya’da en az 65 kişinin hayatını kaybettiği deprem bölgesinde, kurtarma ekipleri zamana karşı yarışarak şiddetli soğuk ve yağmur gelmeden enkaz altında arama çalışmalarını sürdürüyor.

Uzmanlar, kurtarma çalışmalarının ilk 72 saatinin özellikle kritik olduğunu, çünkü bundan sonra hayatta kalma ihtimalinin büyük ölçüde azaldığını söylüyor. Şu ana kadar 40 saatten fazla zaman geçti.

Başbakan Fumio Kishida, gazetecilere verdiği demeçte, “Çöken binaların altında hâlâ çok sayıda kişinin kurtarılmayı beklediğine dair ihbarlar aldık.” dedi.

Yardım görevlileri su, battaniye, yiyecek ve diğer malzemeleri dağıtmaya devam ediyor. Kesin sayı bilinmese de mahsur kaldığı düşünülen düzinelerce kişiyi bulmaya çalışan askeri personel ve itfaiye ekiplerine arama köpekleri de katıldı.

Hava durumu tahminleri Ishikawa’da şiddetli yağmur uyarısında bulunarak, heyelan endişelerine ve yarı yıkılmış evlerin daha fazla hasar görmesine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Sıcaklıkların gece boyunca yaklaşık 4 santigrat dereceye (39 derece Fahrenheit) düşmesi bekleniyor.

Ishikawa valilik yetkililerine göre, ölümlerin 32’si Wajima şehrinde, 22 kişi ise Suzu’da, diğer ölümlerin ise komşu beş kasabada olduğu bildirildi. Henüz resmi kayıp sayısı açıklanmasa da düzinelerce kişinin çöken binaların altında mahsur kaldığına inanılıyor. Kyodo News, Wajima’da daha fazla ölüm olduğunu, sayının 73’e yükseldiğini söyledi.

Depremde en az 25’i ağır olmak üzere 300’den fazla kişi yaralandı.

Ishikawa Valisi Hiroshi Hase, tahliye edilenlerin bir arada barınırken bulaşıcı hastalıkların yayılmasına karşı herkesi maske, antiseptik ve sabun kullanması gerektiğini söyledi. Tahliye merkezlerinde yaklaşık 33.000 kişi kalıyor ve bazıları aç, üşüdükleri, uyuyamadıkları ve korktukları için endişeli olduklarını söyledi.

Japonya’da 7.5 büyüklüğündeki deprem

Pazartesi günü öğleden sonra Japonya’nın batısında meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem, Rusya’nın doğusuna kadar uzanan bölgede tsunami uyarılarını neden oldu. Japon yetkililer, depremin etkilediği batı kıyı bölgelerini mümkün olan en kısa sürede tahliye etmeleri yönünde bir uyarıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması’na (USGS) göre, deprem yerel saatle 16.10’da meydana geldi. Deprem, 10 kilometre (6 mil) derinlikte, Ishikawa vilayetindeki Anamizu’nun yaklaşık 42 kilometre (26 mil) kuzeydoğusunda meydana geldi.

Japonya Meteoroloji Ajansı hemen batı Japonya’nın kıyı bölgeleri boyunca bir tsunami uyarısı yayınladı ve ilk dalgaların 10 dakika sonra kıyıya çarptığı bildirildi.

Japon devlet televizyonu NHK’ya göre, Ishikawa vilayetindeki Wajima şehrinden saat 16:21 civarında yaklaşık 1,2 metrelik (3,9 feet) tsunami dalgalarının görüldüğü bildirildi.

Depremin ardından USGS’ye göre, yerel saatle Anamizu’nun yaklaşık 4 kilometre (2,4 mil) güneybatısında saat 16.18’de 10 kilometre (6 mil) derinlikte 6,2 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldi. USGS’ye göre, yaklaşık 58 kilometre (yaklaşık 36 mil) uzakta, 5,2 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi ve ilk depreme daha yakın bir yerde 5,6 büyüklüğünde bir artçı şok daha bildirildi.

Ülkenin hava durumu ajansı, güçlü artçı sarsıntıların önümüzdeki üç gün ile bir hafta arasında devam edebileceği konusunda uyardı ve olası bina çökmeleri ve toprak kaymalarına karşı uyarıda bulundu.

Japonya Meteoroloji Ajansı’na göre, Ishikawa’nın Noto şehrinde büyük bir tsunami uyarısı yapıldı ve yaklaşık 5 metrelik dalgalar beklendiği duyuruldu. Ishikawa vilayetinin afet yönetimi dairesinden bir sözcüye göre, bu 2011’den bu yana verilen ilk büyük tsunami uyarısıydı.

Japonya’nın tsunami uyarı sisteminde, 1 ile 3 metre arasındaki dalgalar “tsunami uyarısı” kapsamına alınırken, 5 metrenin üzerinde olması beklenen dalgalar ise “büyük tsunami uyarısı” kapsamına giriyor.

NHK’nın görüntüleri, depremin Ishikawa vilayetini vurduğunda kıyı şeridine çarpan dalgalar sırasında kameraların şiddetli bir şekilde sallandığını gösteriyor. Japonya’nın Shinkansen hızlı trenlerinin bazı hizmetleri askıya alındı.

Hokuriku Elektrik Enerjisi Şirketi açıklamasında Ishikawa vilayetinde 32.500’den fazla ev depremin ardından elektriksiz kaldı. Japonya’nın Kansai Elektrik Enerjisi Şirketi, X platformundan yaptığı açıklamada, bölgedeki nükleer santrallerde herhangi bir anormallik bildirilmediğini söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, yetkililerin etkilenen bölgelerdeki potansiyel hasarı değerlendirmek için çalıştığını söyledi. Başbakanlık Afete Karşı Tedbir kapsamında bir karargahın kurulduğu bildirildi. Başbakan açıklamasında, “İlk önceliğimiz insan hayatlarını kurtarmak, hasarları değerlendirmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Afet müdahalesi için tüm çabayı ortaya koyuyoruz.” dedi.

İlk gelen bilgilerde Toyama şehrinde 80 santimetrelik dalgalar, Kashiwazaki ve Kanazawa limanında 40 santimetrelik dalgalar ve Tobishima adası ile Sado adasında 20 santimetrelik dalgalar Japonya’nın batı kıyısı boyunca bir dizi başka bölgede bir metreden daha küçük dalgalar rapor edildi.

Güney Kore Meteoroloji İdaresi, Gangwon Eyaleti ve Pohang Şehri’nin Gangneung, Yang Yang ve Goseong’un doğu kıyı bölgelerinde olası deniz seviyesi değişikliklerini izledi.

Rus TASS’ın haber ajansı, Rusya’nın doğu şehirleri Vladivostok, Nakhodka ve Sakhalin adasında da tsunami tehdidi ilan edildi. Bölgeler Japonya Denizi’ne bakıyordu. Şu ana kadar herhangi bir tahliye bildirilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here