İlk Türk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, 17 Ocak 2024’te Uzaya Gidecek

0
72

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı Ax3 misyonunun, olumsuz hava koşulları ve SpaceX planlamalarındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024’e ertelendiği belirtildi.

NASA’nın paylaşımında ise “NASA, Axiom ve SpaceX ekipleri, son dönemdeki olumsuz hava koşulları ve SpaceX’in fırlatma planındaki değişiklikler nedeniyle Axiom 3 Misyonu’nu Kennedy Uzay Merkezi’nden 17 Ocak Çarşamba gününden önce fırlatmayı hedeflemiyor.”Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunda ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, misyonda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alacak.” denildi

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunda ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, misyonda İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alacak.

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, Ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deneye imza atacak. Biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda gerçekleşecek deneylerden birinin Muş Bilim ve Sanat Merkezindeki öğrenciler tarafından hazırlandığını duyurmuştu.

Deneyler, güç ünitelerine bağlanmış kargo paketlerinden çıkarılması ve ISS’de muhafaza edileceği soğutma ortamlarına taşınmasıyla deneylerin ilk adımı başlıyor. Deneyler eş zamanlı başlatılacak. Her gün birçok deneyi gerçekleştirip devamındaki günlerde o deneylerin farklı aşamaları eş zamanlı yapılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here