Hibiki sınıfı okyanus gözetim gemisi, Japon Deniz Savunma Gücü tarafından işletilen bir gözetim gemileri sınıfıdır. Gemiler, geniş helikopter güverteli, ikiz gövde tasarımına sahiptir

Japonya’nın önde gelen gazetelerinden Yomiuri Shimbun’da çıkan haberde, Japonya Savunma Bakanlığı’nın Aegis sistemiyle donatılmış ikiz gövdeli yeni bir gemi tasarladığını aktardı.

Japonya, 2020 yılında Aegis sistemli gemi konuşlandırmasını iptal etmesi ardından, aynı yılın Aralık ayında yeni bir gemi inşa etmeye karar verdi. Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri Nisan 9’da, Aegis sistem donanımlı gemilerin tasarımına ilişkin “modern çok gövdeli gemilerin tasarımı ve üretiminde deneyim” gerekliliğini içeren bir rapor yayınladı.Bu deneyime sahip gemi olarak Mitsubishi Heavy Industries tarafından inşa edilen JMSDF’nin Hibiki sınıfı okyanus gözetleme gemilerini işaret etti.

Gazetenin haberine göre, ikiz gövdeli gemilerim avantajlarından biri olarak, dalgaların etkilerine karşı daha az duyarlı olmaları gösterildi. Bu durumun füzelerin ateşlenmesine daha uygun olduğu belirtildi. Fakat bir çok uzman çoklu gövdeli teknelerin dalgaya karşı dirençli olduğu doğru olduğunu, fakat bunun bir füzenin fırlatmaya uygunluğuyla pek ilgisinin olmadığını açıkladı. Uzmanlar bunu JMSDF’nin envanterinde tek gövdeli Aegis Sistemi gemilerin füze fırlatmada hiçbir problem yaşamamasını gösterdi. İkiz gövdeli gemilerin dalgalardan az etkilenmesinden çok, asıl avantajın tek gövdeden daha geniş bir güverte avantajına sahip olmasıdır. Böylece daha büyük yapılar ve platformlara ev sahipliği yapabilir.

Japon Savunma Bakanlığı tarafından sipariş edilen ve parası ödenmiş Aegis Ashore radar ve Dikey Fırlatma Sistemini (VLS) gemiye entegre etmeyi düşünüyor. Aegis Ashore için kullanılacak SPY-7 radarı yüksek performans ile hem karada hem de denizde kullanılabiliyor. Fakat boyutu büyük ve daha ağır olduğundan entegre edilecek gemilerinde büyük olması gerekir. Bu sebeple Aegis sisteminin ikiz gövdeli gemilerde değerlendirilmesinde arka plan bu olabilir.

Aegis sistemiyle donatılmış çok görevli Hibiki sınıf gemi tasarımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here