Japonya, uzun menzilli saldırı seçeneklerini genişletmek amacıyla Kawasaki C-2 askeri nakliye uçaklarından havadan fırlatılan standoff füzelerle donatmayı düşünüyor.

Dün Japan Times’ta yer alan ve ismi açıklanmayan hükümet kaynaklarına dayandırılan bir habere göre, Japon Savunma Bakanlığı C-2’leri, “karşı saldırı operasyonlarında düşman üslerine saldırmak için” kullanılabilecek “uzun menzilli füzelerle” donatma potansiyelini inceliyor.

Gazete haberinde, Japon C-2’lerinin ne tür füzeler fırlatabilecekleri ayrıntı verilmemekle birlikte, aynı kaynak füzenin uçuş sırasında motoru çalışmadan önce nakliye uçağından bir fırlatma sürecini tarif ediyor. Haberde ayrıca Japonya’nın üzerinde çalıştığı konseptin “uçaklarda büyük değişiklikler gerektirmediği” ve “ABD’nin ilgili teknolojiyi geliştirmekte olduğu” belirtiliyor.

Haberdeki bilgiler, Japonya’nın ABD’nin geliştirdiği ‘Rapid Dragon’ havadan fırlatılan paletli mühimmat konseptini ya da buna çok benzeyen bir konsepti incelediğini gösteriyor. Rapid Dragon konsepti, modüler çerçevelere monte edilen ve daha sonra C-2’de olduğu gibi büyük bir arka rampaya sahip bir kargo uçağına paletli bir şekilde yüklenen çok sayıda mühimmatı içeriyor.

Rapid Dragon, uçak dışı kaynaklardan gelen bilgileri füzelere aktaran bilgisayarlı bir hedefleme sistemi de içermektedir. Konsept ölçeklenebilir ve platformdan bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır. ABD Hava Kuvvetleri, C-17 Globemaster III ve farklı özel C-130 Hercules varyantlarını kullanarak birçok kez test etmiştir.

Japonya, C-2’lerin taşıyabileceği füzeleri hazır olarak tedarik edecek. Japan Times, bu füzelerin ABD yapımı AGM-158 Müşterek Havadan Yüzeye Standoff Füzesi ya da JASSM seyir füzesi ailesi olabileceğini öne sürdü.

Halihazırda Japonya’nın envanterdeki F-15 Eagle avcı uçakları, JASSM tedarik etmekte olup, bu uçaklar da benzer şekilde yeni bir standoff hassas vuruş kabiliyetinin eklenmesini içeren bir modernizasyon sürecinden geçmektedir.

Bir başka seçenek de yerli imkanlarla geliştirilen Tip 12 gemisavar füzesinin geliştirilmiş versiyonu olabilir. Bu füze başlangıçta kamyona monteli bir uygulama olarak sahaya sürülmüştü, ancak şimdi havadan fırlatmaya da uygun daha uzun menzilli ve daha gelişmiş bir varyantın geliştirilmesi devam etmektedir. Ancak havadan fırlatılan füzenin 2028 mali yılına kadar hazır olması beklenmiyor.

Standoff füzeleri için bir fırlatma platformu olarak C-2, bir avcı uçağından ve hatta Kawasaki P-1 gibi bir deniz devriye uçağından çok daha fazla taşıma kapasitesi sunmaktadır. Ayrıca bir avcı uçağından çok daha uzun süre havada kalabilir ve havada yakıt ikmali desteğine ihtiyaç duymadan daha uzağa uçabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here