Romanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 7 Ağustos Pazartesi günü, 15 Şubat 2018 tarihli ve 48 sayılı Genelge kapsamında oluşturulan değerlendirme komitesinin raporu ile önerilen “Çok Amaçlı Korvet” Temel Ekipman Programına ilişkin özel prosedürün iptal edildiği belirtildi.

Prosedürün iptal edilmesi nedeniyle ihale bir sonraki teklif sahibine devredilmeyecek. İptal kararı, üç teklif sahibine 8 Ağustos Salı günü tebliğ edildi.

Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, Haziran ayı ortasında “Çok Fonksiyonlu Korvet” sözleşmesinin imzalanması için ültimatom verdiğini açıklamıştı.

Köstence Tersanesi ile Fransız Donanma Grubu arasındaki ortaklık 2019 yılında duyurulmuş ve dört adet Gowind 2500 korvetinin Romanya’da inşa edilmesi kabul edilmişti. Anlaşma kapsamında, korvetlerin inşası, donatımı ve bakımı için teknoloji transferi de dahil olmak üzere yedi yıl içinde Romanya’da gerçekleştirilecekti. İlk geminin sözleşme imzalandıktan sadece üç yıl sonra teslim edilmesi gerekiyordu.

Ancak, Birlik içindeki büyük mali anlaşmazlıklar ve pandemi krizi nedeniyle uzlaşmaya varmak ve anlaşmayı imzalamak imkansız hale geldi. Romanya Milli Savunma Bakanlığı, anlaşmanın imzalanmasını beklediği son tarihi 2022 yılına kadar defalarca uzattı, ancak anlaşma gerçekleşmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here