Yeni nesil çok görevli 30DX/FFM fırkateyn projesinin ikinci gemisi Kumano (FFM-2) Nagasaki’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tersanelerinde düzenlenen tören ile suya indirildi.

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri‘nde ortaya çıkan personel sıkıntısı sebebiyle Japon hükümeti daha az personelle çalışan daha küçük çok görevli yeni destroyer sınıfı planlaması yaptı. Bu maksatla 30DX veya FFM olarak bilinen fırkateyn tipi savaş gemileri inşasına başlandı.

Gemiler yaklaşık 100 personel tarafından işletilecek, Aegis destroyerlerindeki personel sayısına baktığımızda dikkate değer bir düşüş. Japonya yeni fırkateynlerden 22 adet inşa etmeyi planlıyor.Gemilerin birim fiyatı yaklaşık 48 milyar yen ( yaklaşık 461 milyon dolar )olacak.

İlk iki yeni nesil çok fonksiyonlu 30DX/FFM fırkateynin inşası Nagasaki’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Okayama’daki Mitsui E&S tersanelerinde inşalarına başlanmıştı. Sınıfının ilk gemisi, Mitsubishi tersanelerinde halen yapım aşamasındadır.İlk 30DX/FFM sınıfı fırkateynin Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF)’ne Mart 2022’de teslim edilmesi planlanıyor.Tüm dünyada (COVID-19) pandemi sebebiyle gemi inşa programlarında gecikmeler yaşanıyor.

Suya indilen ikinci gemi ‘Kumano’, ismini Japonya’da bulunan Kumano nehri ve II.Dünya savaşında kullanılan ağır kruvazöründe alıyor.30DX/FFM fırkateynleri Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Asigiri sınıfı gemilerin yerine alması bekleniyor.

Japon hükümeti, Ağustos 2017’de Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) ihtiyacı kapsamında 30DX/FFM fırkateyni projesi adlı yeni su üstü gemi projesi başlattığını açıklamıştı.

30DX/FFM fırkateynleri Japon karasularında barış zamanında devriye görevi, kıyı savunması ve mayın taramasından sorumlu olacak.Bu sebeple çok çeşitli görevler yapacak şekilde tasarlandı. Öne çıkan özelliklerinde biride mayın avlayabilme ve mayın döşeme imkanına sahip olmasıdır.

Yeni nesil fırkateynlerde, BAE sistemin Mk.45 mod. 4 5 inç deniz topu, 2 adet 12.7mm Uzaktan Silah Sistemi, Mk.41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS), 1 adet Raytheon SeaRAM füze sistemi, 8 adet Mitsubishi’nin MHI Tip 17 gemi karşıtı füze, mayın karşı önlemleri için Mitsubishi’nin OZZ-5 İnsansız Mayın Avlama Aracı, saldırı amaçlı bilinmeyen tipte deniz mayınları bulunacak.

Sensör olarakta fırkateynlere, Mitsubishi Elektrik’in OPY-2 çok fonksiyonlu Radarı ve OAX-3EO / IR sensörleri, Hitachi’nin OQQ-11 mayın önleyici sonarı, NEC OQQ-25 denizaltı karşıtı sonarı (VDS / TASS) entegre edilmesi planlanıyor.

Gemi üzerindeki Mk.45 mod.4 5 topu ile karaya çıkan dost birliklere topçu desteği verirken, çıkarma yapılacak bölgenin mayından temizlenmesine veya düşman unsurlarının karaya çıkmasını engellemek için mayın döşeme kabiliyetine sahip olması, fırkateynin önemli taktik özelliği olarak öne çıkmaktadır.

30DX/FFM fırkateynleri, 132 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde yaklaşık 5.500 tonluk tam yük deplasmanına sahip olacak.Bir adet Rolls Royce MT-30 gaz türbini ve iki MAN 12V28 / 33D dizel motordan oluşan bir CODAG tahrik sistemi ile donatılana gemi 30 deniz mili üzerinde hız yapabilecek.

Son yıllarda Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) görev yükü giderek artmaktadır. Japonya, Somali kıyılarında korsanlığı caydırma görevleri gibi dünyanın dört bir yanındaki ortak operasyonlara gemi görevlendirmeye devam ediyor.Bunu yanında Kuzey Kore’nin durumu ve Çin’in denizlerdeki genişleme politikalarına karşı JMSDF’nin görevleri giderek artmaktadır. JMSDF, yeni nesil çok fonksiyonlu 30DX/FFM fırkateynleri ile uluslararası operasyonlarda yer almayı ve Kuzey Kore-Çin tehditi ile mücadele etmeyi hedefliyor.

Kaynak: Mitsubishi, Ajanslar, navalnews, Nikkei Asia,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here