Türk Kara Kuvvetleri ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen Altay ana muharebe tankına Güney Kore menşeli bir motor entegre edilmesi için görüşmeler yapıldığı iddia edildi.

Defense News sitesinin Türk savunma sektörü yetkililerine dayandırdığı haberde, gecikmelerin yaşandığı tank programında, Güney Kore firması Hyundai Rotem ile motor şanzıman ve zırh konusundaki ithalat sıkıntısını aşmak için Güney Kore Hükümeti ile görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi, K2 Black Panther tankı için 1,500 beygir gücünde yeni bir motoru geliştirdiklerini Ağustos 2020’de açıklamıştı.

Güney Kore’nin ürettiği 1,500 beygir gücündeki tank motoru Alman RENK firmasına transmisyon bağımlılığı bulunuyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir mayıs ayında katıldığı bir programda Altay tankının motor sorunu ile ilgili soruya verdiği cevapta, ” Bir ülkeyle çalışmalar çok çok iyi noktaya geldi, imzalar atıldı diyebiliriz. Motor için yine B ve C planlarımız var. “demişti.

Basına yansıyan haberlerde, tank programının motor ve şanzıman gibi kritik parçalarla ilgili büyük sorunlar’ yaşadığı belirtilmişti.Batı ülkeleri özellikle Almanya, Türkiye’de meydanan gelen siyasi gelişmelerden dolayı kritik teknolojiyi paylaşmak konusunda isteksiz davranıyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankının seri üretim anlaşması, 9 Kasım’da düzenlenen törenle Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile BMC arasında imzalandı.Anlaşma ile ilk etapta BMC, 250 adet ALTAY Ana Muhabere Tankı üretecek.

İlk ALTAY tankı, proje takvimi için gerekli şartların tamamlanması müteakip 18 ay sonra teslim edilecek.T1, T2 ve T3 olmak üzere üç ayrı konfigürasyonda üretilecek olan tankın T1 versiyonunda ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemine ve Roketsan üretimi ERA zırha sahip olacak. ALTAY-T2 versiyonu Geliştirilmiş Zırh Sistemi, Tecrit Edilmiş Gövde Mühimmat Konfigürasyonu, Lazer Güdümlü Tank Topu Atış Yeteneği, Mürettebat Eğitim Modu ve Mobil Gizleme Ağı – İz Yönetimi yeteneklerine sahip olacak. ALTAY’IN T3 modeli ise İsansız kule Sistemine sahip olacak.

Kaynak: Defence News, Ajanslar, SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here