Atago sınıfı destroyer DDG-178 JS Ashigara

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, Kuzey Kore’nin balistik füzelerinin Japonya’ya doğru düşme eğilimi göstermesi durumunda Öz Savunma Kuvvetleri’ne vurma emrini uzattığını açıkladı.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edeceği eleştirilerine rağmen 31 Mayıs ile 11 Haziran arasında bir uydu fırlatma planını Japonya ve Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bildirmişti. Savunma Bakanlığı’nın ‘vurma’ emri, Kuzey Kore’nin fırlatmasının bu sürenin sonrasında gerçekleşme ihtimalinin artması nedeniyle uzatıldı.

Japonya, Okinawa Bölgesi’nde Ishigaki, Miyako ve Yonaguni adalarına Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) birimlerini konuşlandırdı. Ayrıca, bölgeye Standart Füze-3 (SM-3) engelleyici füzelerle donatılmış bir Aegis destroyeri Doğu Çin Denizi’ne gönderildi. Bu birimler, uzatılan emir gereği ‘alarm’ durumunda kalmaya devam edecekler.

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvveti, BMD (Balistik Füze Savunma) görevleri için uygun sekiz Aegis donanmalı destroyerden oluşmaktadır: dört Kongo sınıfı destroyer, 2 Atago sınıfı destroyer ve 2 Maya sınıfı destroyer.

Alarm durumundaki PAC-3 birimleri, Japonya Kara Öz Savunma Kuvveti’nin (JSGDF) Naha (Okinawa’da) ve Yonaguni Adası garnizonlarındaki birimlerinden, Japonya Hava Öz Savunma Kuvveti (JASDF) Miyakojima üssünden ve Ishigaki Adası’ndaki PAC-3 biriminden oluşmaktadır. Tüm PAC-3’ler Japonya’nın güneybatı adalarında bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here