ABD, Kabil’deki büyükelçiliğinden çekilirken, elçiliği korumak için konuşlandırılan top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmek için kullanılan C-RAM hava savunma sistemini yerinde imha ettiği bildirildi.

Hükümet müteahhitleri tarafından çekilen görüntülerde C-RAM hava savunma sisteminin yandığı görülüyor. Benzer şekilde birkaç zırhlı aracın çalışamaz halde bırakıldığıda belirtildi. Uydu görüntülerinde terk edilen Oshkosh L-ATV araçlarının görüldüğü basına yansımıştı.

Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında, Taliban’ın büyük miktarda ABD askeri teçhizatına el koyduğunun sorulması üzerine sözcü, “ bununla nasıl başa çıkacağımızı ya da bunu nasıl çözebileceğimiz konusunda bugün size herhangi bilgiye sahip olmadığımızı söylemek zorundayım “ dedi.

Taliban savaşçılarının ABD Büyükelçiliğine girip girmediği belli değil. Fakat elçilik yakından takip ediliyor.

Phalanx sisteminin kara konuşlu versiyonu olan 20 mm’lik mermilerini kullanan Centurion silah sistemi (C-RAM), top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmekte kullanılıyor. Videolarda gördüğümüz aslan kükremesi sesiyle gökyüzünde havai fişek gösterisi gibi ateşlenen mermiler, M-940 20mm Multipurpose Tracer-Self Destruct (MPT-SD) mermi dizisidir. Mühimmat, belirli bir mesafede kendi kendini imha edecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here