Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı çevresinde meydana gelen izdihamda 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yetkililer, koşulların zor olduğunu ama durumu en güvenli şekilde yönetmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyor.Söz konusu 7 kişinin hayatlarını nasıl kaybettiği netleşmiş değil.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sahadaki koşullar son derece zorlu ancak durumu olabildiğince güvenli ve sıkı bir şekilde tutmaya gayret ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

İngiliz yetkililerin açıklamalarına göre, ülkeyi terk etmek isteyenler için hala önemli bir tehlikenin olduğunu gösteriyor.Amerikan Büyükelçiliği de Cumartesi günü vatandaşlarına Amerikalı yetkililerden bilgi gelmeden Kabil havaalanına gelmemeleri çağrısında bulunmuştu.

PENTAGON SİVİL UÇAK TALEP ETTİ

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Sivil Rezerv Hava Filosu’nun harekete geçmesini emretti. Afganlıların ve Amerikalıların tahliyesine yardım etmek için 18 uçak talep edildiği bildirildi.

Pentagon açıklamasında, ” American Airlines, Atlas Air ve Delta Air Lines’ın üçer uçak sağlarken, Omni Air ve Hawaiian Airlines’ın ikişer uçak, United Airlines dört uçak sağlayacak “dendi.

Sivil uçaklar doğrudan Kabil Havalimanına inmeyecek, askeri uçaklar ülkeyi terk etmek isteyenleri Ortadoğu’daki üslere taşıyacak, sivil uçaklar bu üsslerden yolcuları geçici barınma noktalarına taşıyacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here