BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar KEMANKEŞ (KAGEM) Kanatlı Gezen Mühimmat ilk kez kamuoyu önüne çıkarıldı. TB2’nin görmediği mesafelerden stratejik hedeflere taarruz yapılabilecek

KEMANKEŞ (KAGEM), stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen kanatlı gezen mühimmattır. 

Bayraktar Akıncı TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3  SİHA’larından atılabilmektedir. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen Kanatlı Gezen Mühimmat sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol olarak düşman gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek. 

Yapay zeka destekli optik güdümlü sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabet kabiliyetine sahip.

Bayraktar KEMANKEŞ (KAGEM) mini akıllı seyir füzesi TB2 SİHA’nın strateji hedeflere taarruz kabiliyetini üst seviyelere çıkaracak. TB2’nin üzerindeki mühimmatların hepsi lazer güdümlü. Lazer güdümlü mühimmatla ile hedefi görmeniz gerekiyor. Görmek içinde yaklaşmanız lazım, buda TB2’yi tehdit bölgesine sokmuş oluyor. KEMANKEŞ ile sağlanan özellik TB2’nin ile sürekli hava-hava haberleşme bağlantısı olduğu için çok uzak mesafelerden, TB2’nin görmediği mesafelerden stratejik hedeflere taarruz yapılabilecek.Böylece TB2 riske girmemiş olacak. 

Şu an hava-hava haberleşme mesafesi 50 kilometre yakın bir gelecekte bu 100 kilometreye kadar çıkacak. Bu rakamlar üzerindeki kamera görüntüsü TB2’ye oradan da yer kontrol ünitesine gelebilmesi için gereken menzil. KEMANKEŞ mini akllı seyir füzesinin uçuş mesafesi 250 kilometre.. 

KEMANKEŞ güdümü üzerindeki gimbal kamera sistemi ile sağlıyor. Yapay zeka yazılımları ile hedefi tanımlıyor. Yüklediği her hedefi öğreniyor ve daha yüksek oranda hedefi bulmasına yardımcı oluyor. 

Bayraktar TB2, TB3, Akıncı TİHA olarak geliştirilen bütün İHA’larda taşınabilecek ve atılabilecek. Menzil olarak TB2’den 100 kilometreyi bulurken, TB2’nin menzilinide eklendiğinde bu menzil ciddi oran artmaktadır.

Seyir süratı: 0,3 Mach (360 km)

Maks.Dalış sürati: 0.7 Mach (720 km) 

Operasyonel menzil: 50 km.

Operasyonel İrtifa: 18.000 Feet.

Havada kalış süresi: 1 saat

Kamera: EO

2 eksenli Stabilizasyon 

2.8 kilometre kadar lazer mesafe ölçer.

59.13 – 1.10 derce görüş açısı 

36x Optik Zoom  

Uzunluk: 1.73m

Yükseklik: 0.4 m 

Kanat Açıklığı: 1.25 m 

Azami ağırlık: 30 kg.

Faydalı yük: 6 kg. 

Motor: Jet motoru 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here