Türk savunma sanayi firması CANİK, Birleşik Krallık merkezli AEI Systems firmasını satın aldığını duyurdu. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk savunma sanayi şirketi İngiltere’de savunma sanayisinde yatırım yapıyor. 

İstanbul`daki Birleşik Krallık Konsolosluğunda gerçekleşen resepsiyonla bir araya gelen firma yetkililer satın alma girişimini kamuoyu ile paylaştı. Etkinlikte konuşan Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Doğu Avrupa ve Orta Asya Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo, Samsun Yurt Savunma (SYS) ve CANiK’i Britanyalı AEI Systems şirketine yaptığı yatırımdan dolayı kutladı.

AEI Systems’ın Birleşik Krallık’ta test, tasarım ve imalat konusunda orta kalibreli silahlarda uzman olduğunu belirten Kenan Poleo, “Çok geniş ve zengin bir geçmişi vardır. AEI İngiliz silahlı kuvvetlerine ve dünyadaki çok sayıdaki müşterisine hizmetler sunmuştur.” diye konuştu.

CANiK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Aral da savunma sanayisinde global bir yapıya ulaştıklarını belirterek, bunun sonucunda AEI Systems ile iş birliğine gittiklerini söyledi.Aral,”Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk savunma sanayi şirketi İngiltere’de savunma sanayisinde yatırım yapıyor. Kısa zamanda, özellikle 2024’ten itibaren bu birlikteliğin somut meyveleri daha iyi görülecek.” açıklamasında bulundu.

HEDEF 100 MİLYON DOLAR CİRO 

AEI Systems, orta kalibre silahlarda bir marka olmayı sürdüreceğini belirten CANiK Genel Müdürü C. Utku Aral , “AEI Systems’ın Birleşik Krallık’taki tesislerinde geliştirme, üretim ve montaj faaliyetleri artarak devam edecek.” dedi. 

Utku Aral, “5 sene sonunda orta kalibre top satış cirosunun yıllık 100 milyon doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz. AEI Systems operasyonuna şirket iştiraklerimizden Unirobotics de destek verecek.” ifadelerini kullandı. 

Ubirobotics’in orta kalibre topların ihtiyacı olan yüksek teknoloji, yenilikçi ve rekabetçi silah kulesi entegrasyonu çözümleri sunduğunu kaydeden Utku Aral,  “Unirobotics’in 30×113 mm topla donatılan Trakon 30 kulesi, çok çeşitli mühimmatı atma özelliği ve düşük geri tepmesi sayesinde 4×4 kara araçları ve ufak botlar dahil tüm platformlara ister uzaktan kumandalı ister operatör kumandalı mesnetler ile entegre edilebilmektedir. “ şeklinde konuştu.

30×113 MM TOP DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR 

30×113 mm topun  kullanım alanlarını ve projeleri hakında bilgi veren Utku Aral, 4×4 taktik araçlarda Nurol Makina’nın Ejder Yalçın aracına Trakon 30 kulesi entegre edildi.İnsansız kara araçları alanında HAVELSAN’ın KAPGAN aracına Trakon 30 kulesi entegrasyonu da devam edildiğini söyledi. 

Aral, Ana muharebe tanklarında ise Birleşik Devletler’de Abraham-X, Avrupa’da E-MBT ile ilk örnekleri görülen yeni nesil tank konseptinde tankın yakın mesafe koruma silahı olarak 12,7 mm ağır makinalı tüfek yerine 30×113 mm topun tercih edilmesi silahın günümüz muharebe şartlarında platforma kazandırdığı yeteneklerin önemini ortaya koyduğunu sözlerine ekledi. 

Hem Birleşik Krallık hem de Türkiye’de üretilecek olan ‘toplar, uzaktan komutalı silah sistemleri’ üzerinde başta Türkiye ve Birleşik Krallık olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin kara, hava ve deniz platformlarının hizmetine sunulacak.

AEI Systems, askeri piroteknik, elektronik ve elektro-mekanik sistemlerin yanı sıra hafif silah mühimmatı tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış bir İngiliz savunma şirketidir. Şirket 1966 yılında kuruldu ve merkezi Birleşik Krallık Ascot, Berkshire’de bulunuyor.

AEI Systems, işaret fişekleri, duman bombaları ve sinyal fişekleri gibi bir dizi askeri Piroteknik cihazlar üretmektedir. Ayrıca firma tüfek ve tabanca mühimmatı, av tüfeği fişekleri ve ölümcül olmayan mühimmat dahil olmak üzere çeşitli hafif silah mühimmatı tasarlar ve üretir. Elektronik ve Elektro-Mekanik Sistemlerde ise füze sistemleri, uçak fırlatma koltukları ve denizaltı kaçış sistemleri gibi savunma uygulamalarında kullanılmak üzere sistemler sunmaktadır.Ayrıca AEI Systems, savunma sanayi için de üretim ve test hizmetleri sunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here