HAVELSAN “dijital birlik” konsept kapsamında geliştirilen KAPGAN ağır sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA) 12.7 mm ağır makinalı tüfekle ilk atış testlerini başarıyla tamamladı. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “İKA’larımız yeni silahlarını kuşanmaya devam ediyor!12.7 mm ağır makinalı tüfekle ilk atış testlerini başarıyla geçen #KAPGAN İnsansız Kara Aracımız, sahada görev yapan kardeşlerinin yanına gitmek için sabırsızlanıyor!”  ifadelerini kullandı. 

KAPGAN İnsansız Kara Aracı (İKA) İsmini “fatih” anlamına gelen Göktürk Kağanı “Kapgan Kağan”dan alan ağır sınıf insansız kara aracı, 30×113 milimetrelik silah sistemi ile donatıldı. 

Kara ve hava hedeflerine karşı zırh delici özelliği olan silah sistemi, 2000 metre etkin menzile caydırıcılık sağlayacak.

KAPGAN, yüksek manevra kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi koşullarında, değişik görüş şartlarında üstün harekat kabiliyetine sahip olacak.

Taktik sahada kullanılacak diğer faydalı yükler dışında gerekli görüldüğü durumlarda platform üzerinde yük taşınacak arayüzler bulunabilecek.

KAPGAN, HAVELSAN Otonomi Paketi sayesinde otonom devriye, GPS bağımsız görev, dinamik güzergah planlama, link kaybında eve dönüş ve sürülebilir yol analizi yapabilme kabiliyeti ile elektronik harbe karşı yüksek seviye dayanım sağlayacak.

KAPGAN, 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme altyapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkanı sunacak

Araca entegre kablolu veya kablosuz drone sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilecek, drone entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanabilecek, görüş dışında kalan bölgelerde kolaylıkla drone üzerinden gözetlenebilecek.

Karma/sürü dijital birlik görev icrasına uygun olarak geliştirilen KAPGAN, asimetrik tehditlere karşı etkin çözüm, otomatik hedef takibi, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde meskun mahal operasyonları, keşif, gözetleme, devriye ve taktik intikallerinde ihtiyaç duyulan desteği, temel görevleri ve en önemlisi dijital muharebe alanlarının gereksinimlerini karşılayacak.

Ağır sınıf insansız kara aracı, 1400 kilogram ağırlığa, 600 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip bulunuyor. KAPGAN, saatte 25 kilometre hıza ulaşıyor, 6 saat operasyon gerçekleştirebiliyor. KAPGAN, 5 kilometrenin üzerinde görüş hattı haberleşmesi, GSM haberleşmesi gibi yöntemlerle kumanda edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here