Almanya Ukrayna’ya Leopard tankları gönderme kararı aldığını açıkladı. Ardından ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndereceğini duyurdu.

Almanya’nın açıklaması kabine toplantısının ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından yapıldı.

ABD daha önce en güçlü tanklar arasında sıralanan Abrams tanklarını Ukrayna’ya göndermekten çekiniyordu ancak Almanya’yı ikna etmek için fikrini değiştirdi.

Şu ana kadar Ukrayna’ya tank gönderme kararı alan ülkeler şöyle: Almanya, Finlandiya (NATO’da değil), Polonya, Portekiz, İspanya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti, Kanada.

+Ukraynalılar seyir füzesi ve kamikaze İHA rotalarını sosyal medyadan duyurdu

Rusya 26 Ocak perşembe günü sivil elektrik şebekesine yeni bir seyir füzesi ve kamikaze insansız hava aracı saldırısında bulundu; ilk belirlemelere göre 11 kişi hayatını kaybetti. Seyir füzeleri rotaları sosyal medya kanalları üzerinden duyuruldu.

Ukrayna, 26 Ocak perşembe günü 55 Rus füzesinden 47’sini düşürdüğünü açıkladı. Kiev üzerinde 15 füzenin düşürüldüğünü iddia etti.

+Almanya, Patriot Hava Savunma Sistemini Polonya-Ukrayna sınırına gönderdi

+Almanya Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Zamosc kasabasına gönderilecek üç Patriot Hava Savunma Sisteminin ilk ikisini gönderdi.

Geçen Kasım ayında Polonya’nın Przewodow köyünü vuran başıboş bir Ukrayna füzesi iki kişiyi öldürdü. Ukrayna’daki savaşın sınırın ötesine taştığına dair korkulara sebep olmuştu.Bunun üzerine Berlin, hava sahasının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için Patriot birimlerinden üçünü Polonya’ya konuşlandırmayı teklif ettmişti. 

Rus Kuvvetleri cepheye gönderilmesi planlana yeni geliştirilen T-14 Armata tankları hazır olmadıkları sebebiyle kabul etme konusunda isteksiz olduğu iddia edildi. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki durumla ilgili en son Savunma İstihbarat güncellemesine göre, Rusya, Ukrayna’daki operasyonlara ilk kez konuşlandırma için az sayıda T-14 Armata ana muharebe tankı hazırlamak için çalıştığını, fakat tankların çok kötü durumda olduğu için Rus Kuvvetleri T-14’ün ilk partisini kabul etme konusunda isteksizdi olduğu belirtildi.Tankların hangi özelliklerinin bu tepkiye yol açtığı tam olarak belli değil. Ancak T-14’ün motoru ve termal görüntüleme sistemleriyle ilgili sorunları kamuoyunda gündeme gelmişti. 

+Wagner uluslararası suç örgütü ilan edildi

+ABD, Rus paralı asker şirketi Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti. Wagner, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşı Yevgeny Prigozhin tarafından kuruldu. Amacı, Rus çıkarlarını desteklemek.

ABD Hazine Bakanlığı, Wagner grubunu “uluslararası suç örgütü” listesine aldı. Beyaz Saray, Kuzey Kore’nin geçen yıl Wagner grubuna Ukrayna’da kullanılmak üzere silah sevkiyatı yaptığını gösteren uydu fotoğraflarını paylaşmıştı.

23-29 Ukrayna Savaşı Saha Değerlendirmesi

Bloomberg Kremlin kaynaklarına dayandırdığı haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in inisiyatifi yeniden kazanmak amacıyla Şubat veya Mart 2023 gibi bir tarihte yeni bir saldırı hazırladığını bildirdi. Rusya’nın şimdiye kadarki başarısızlıklarına rağmen Putin büyük bir saldırı başlatmada, “Rusya’nın zayiatları kabul etme toleransına” güvenerek uzun vadede Rusya’nın savaşı kazanabileceğine inandığı belirtildi. Haberde Rusya’nın Luhansk Oblastı’nda  büyük bir saldırı başlatacağı veya Ukrayna’nın karşı saldırısına savunma yapmak için hazırlandığıda iddia etti.     

+Rus kuvvetleri Bakhmut ve Novopavlivka yönündeki saldırıları durmuyor. Lyman ve Avdiivka ekseninde başarısız operasyonlarına devam etti. Rus kuvvetleri, Ukrayna kuvvetlerinin dikkatlerini dağıtmak ve Luhansk Oblastı’nda kesin bir taarruz harekatı başlatmak için gerekli koşulları oluşturmak amacıyla Ukrayna’daki cephe hattının çoğunda sınırlı bozucu saldırılar yapıyor olabilir. Rusya, 2. Mekanize Piyade Tümeni unsurlarını Belarus’tan Luhansk Oblast’a yeniden konuşlandırıyor. Bu son gelişme, Bloomberg haberinde atıfta bulunulan planlanan Rus saldırısını büyük olasılıkla Luhansk Oblast’ı hedef aldığını, ancak saldırı Donetsk’in batısındaki Vuhledar bölgesinde de gerçekleşebileceğini gösteriyor.

+Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya ordusuyla en ağır çatışmaların Donetsk bölgesine bağlı Bahmut ve Vugledar şehirlerinde sürdüğünü belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının en sıcak çatışmalarının ülkesinin Donetsk bölgesinde sürdüğüne dikkati çeken Zelenskiy, “Cephede, özellikle Donetsk bölgesindeki Bahmut ve Vugledar yakınlarındaki durum son derece ağır olmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

+Rus kuvvetleri Beyaz Rusya’da saldırı için konuşlandırdığına dair hiçbir belirti yok; Beyaz Rusya’daki Rus unsurları, eğitim rotasyonları için büyük ölçüde Belarus altyapısını ve eğitim kapasitesini kullanıyor.

+Zaporijya Oblastı’nda Kamianske-Mali Shcherbaky-Mala Tokmachka hattı boyunca ve batı Donetsk Oblastının Vuhledar bölgesinde kara operasyonlarına yeniden başlattı. Ukraynalı yetkililer, bu saldırıların 10 ila 15 kişiden oluşan manga büyüklüğündeki küçük saldırı grupları tarafından gerçekleştirildiğini ve Ukrayna savunma hatlarını dağıtmayı amaçladığını kaydetti. 

+Rus ordusu, Luhansk Oblast’ta belirleyici bir saldırı öncesinde konvansiyonel kuvvetleri kaydırıyor. Geleneksel olmayan kuvvet Wagner Grubunun  yapısından uzaklaştırıyor gibi görünüyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov’un Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin genel harekat komutanlığına atanması ardından (Wagner Grubunun favori Ordu Generali Sergey Surovikin’in rütbesi düşürülmesi), Rus askeri liderliği giderek daha fazla geleneksel ve konvansiyonel askeri kuruluşa yer verdiğini gösteriyor.

Zaporizhzhya yönünde Rus Kuvvetleri saldırı operasyonlarında etikili bir başarı elde edemedi. Aralarında Vremivka, Novosilka, Vil’ne Pole, Hulyaypole, Mala Tokmachka, Orikhiv, Stepova ve Pavlivka’nın da bulunduğu 16’dan fazla yerleşim yerini bombaladı. Rus kaynaklar Rus kuvvetlerinin Zaporizhia Oblastı’nda iki yönde taarruz operasyonlarını sürdürdüğünü ve ana çabalarının Hulyaipole ve Orikhiv’e odaklandığını iddia etti.

+Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı, 1 adet Rus SU-25 jeti, 3 adet KA-52 taarruz helikopteri, 3 adet “Orlan” tipi İHA, 1 adet “Merlin” tipi İHA ve 1 adet “Lancet” tipi gezici mühimmatı düşürdüğünü iddia etti.

Doğu Ukrayna: (Doğu Kharkiv Oblastı-Batı Luhansk Oblastı)

Rus kuvvetleri kuzeydoğu Kharkiv Oblast’ta bir keşif operasyonu düzenlediği bildirildi. 

Ukrayna kuvvetleri, Kreminna yakınlarında karşı saldırı operasyonlarına devam etti.  Rus milblogger, 254. Muhafız Motorize Piyade Alayı’nın ( Batı Askeri Bölgesi, 20. Birleşik Silah Ordusu, 144. Mekanize Piyade Tümeni) Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü ve Kreminna yakınlarındaki Ukrayna kuvvetlerine 50-100 metre mesafede karşılıklı ateş açtığını iddia etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı 27 Ocak’ta Ukrayna güçlerinin Ploshchanka (Kreminna’nın 16 km kuzeybatısında), Nevske (Kreminna’nın 18 km kuzeybatısında) ve Chervonopopivka (Kreminna’nın 6 km kuzeyinde) yakınlarında Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Donetsk Oblastı ( Rusya’nın hedefi Donetsk Oblastı’nın tamamını ele geçirmek)

Rus kuvvetleri Bakhmut çevresinde kara saldırılarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna birliklerinin Bakhmut’a yönelik Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Bakhmut’un kuzeydoğusunda, Verkhnokamyanske (30km kuzeydoğu), Paraskoviivka (6km kuzey) yakınları ve güneyde Klishchiivka yakınlarındaki saldırlar püskürtüldü. 

Coğrafi olarak konumlandırılmış görüntüler, Ukrayna topçusunun Sil’in hemen kuzeybatısındaki Bakhmutivka Nehri üzerindeki bir Rus geçişini vurduğunu gösteriyor. Ukraynalı kaynaklar, Rus birliklerinin Krasnopolivka (Soledar’ın hemen kuzeybatısında) ve Dvorichchia’yı (Soledar’ın hemen güneybatısında) ele geçirdiğini doğruladı.

Coğrafi konumlu muharebe görüntüleri, Ukrayna birliklerinin kuzeydoğu Bakhmut’un Miasokombinat banliyösünde Wagner Grubu savaşçılarıyla çatıştığını gösteriyor. Bu da Wagner’in Bakhmut’un içinde adım adım ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor.

Rus kaynakları Bakhmut’un güneybatısındaki Klishchiivka bölgesindeki Wagner güçlerinin T0504 Kostyantynivka-Chasiv Yar-Bakhmut otoyolunu kesmek için kuzeybatıyı Ivanivske’ye doğru ilerlemeye çalıştığını iddia etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna birliklerinin Donetsk Şehri’nin kuzeybatı eteklerinde Vodyane ve Nevelske yakınlarında ve güneybatı eteklerinde Marinka yakınlarında Rus saldırılarını püskürttüğünü iddia etti. Coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetlerinin Vodyane içinde ilerlediğini gösteriyor.Rus kaynakları, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) güçlerinin 26 Ocak’ta Vodyane’yi ele geçirdiğini iddia etti. Bir Rus milblogcu, batı Marinka’da savaşan Rus birliklerinin inisiyatifi ele geçirdiğini iddia etti.

Ukrayna birliklerinin Donetsk şehrinin 30 km güneybatısındaki Vuhledar’a yönelik bir Rus saldırısını püskürttüğünü iddia etti. Coğrafi konumlu savaş görüntüleri, Rus birliklerinin Vuhledar’ın güneydoğu eteklerindeki Mykilske’yi ele geçirdiğini gösteriyor.Rusya Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere Rus kaynakları, 155. Deniz Piyade Tugayı ile diğer Doğu Askeri Bölgesi ve DNR unsurlarının bölgede faaliyet gösterdiğini bildirdi. Sosyal medya görüntüleri, Rus birliklerinin TOS-1A Thermobaric topçu sistemiyle Vuhledar’a ateş ettiğini gösteriyor. Bölge düzeyinde askeri bir topçu varlığının kullanılması, Rus komutanlığının Vuhledar bölgesindeki ilerlemelere öncelik verebileceği anlamına gelebilir.

Güney Eksen 

Rus kuvvetleri Zaporijya Oblastı’nda yerel saldırı operasyonlarına devam ettiğini bildirmedi. Önceki günlerde Rus kuvvetleri Zaporijya Oblastı’ndaki temas hattı boyunca yerel saldırılar başlattığını ve birkaç yerleşimi ele geçirdiğini iddia etmişti.Bu hafta Zaporizhia Oblast’taki Rus taarruz operasyonlarına ilişkin haber yayımlanmaması operasyonların kapsamının muhtemelen sınırlı olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: militaryland.net, ISW, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Açık kaynaklar, Sosyal medya, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here