İran Savunma Bakanlığı, İsfahan kentindeki silah atölyesine 3 silahlı inansız hava aracıyla saldırı yapıldığını açıkladı. Hava araçlarının 2’si vuruldu; üçüncü binaya çarptığı, çatıda hafif hasara neden olduğu belirtildi. 

Pazar günü erken saatlerde patlayıcı yüklü insansız hava araçları İran’ın orta kesimlerindeki İsfahan kentinde bulunan silah fabrikalarını hedef aldı. 

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırı gece 23.30’da gerçekleşti, üç İHA’nın ikisi başarılı bir şekilde düşürüldüğü belirtildi. Bakanlık yetkililer, üçüncü İHA’nın binaya çarpmayı başararak çatısında “hafif hasara” neden olduğu ve ölü ve yaralanın olmadığını söyledi.

İran Savunma Bakanlığı, saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hakkında bilgi vermedi. Ayrıca aynı saatlerde ülkenin kuzeybatısında bir rafineride çıkan yangın ve  5,9 büyüklüğündeki deprem hakkında da bilgi vermedi. 

Savunma Bakanlığı, üretim tesisinin  ne işe yaradığını açıklamadan sadece “atölye” olarak adlandırdı. 

Tahran’ın yaklaşık 350 kilometre (215 mil) güneyinde bulunan İsfahan kenti, Amerikan yapımı F-14 savaş uçakları filosunun konuşlandığı büyük bir hava üssü ve Nükleer Yakıt Araştırma ve Üretim Merkezine ev sahipliği yapıyor.

İran devlet televizyonu, kuzeybatıdaki Tebriz şehri yakınlarındaki  sanayi bölgesindeki bir petrol rafinerisinde yangın çıktığını söyledi. İtfaiye ekiplerinin yangını söndürmeye çalışırken görüntülerini yayımlayan televizyon, yangın çıkış sebebinin bilinmediğini belirtti.

Ayrıca devlet televizyonu, Batı Azerbaycan vilayetinin kırsal kesimlerinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde iki kişinin hayatını kaybettiğ ve yaklaşık 580 kişinin de yaralandığını söyledi. Haberde birçok köyde binaların hasar gördüğü belirtildi.

Uzun süredir İran ile İsrail arasında askeri ve nükleer tesislerine yönelik saldırılar sebebiyle gerginlik yaşanıyor. ABD ve İsrail İran’ın nükleer silah edinmesini engelleme konusunda askeri harekatı dışlamadıklarını açıklamıştı.

Geçen hafta İsrail Hava Kuvvetleri ile ABD Merkez Komutanlığı arasında devam eden tatbikatta, Amerikan B-52 stratejik bombardıman uçakları, İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’ndeki İran nükleer tesislerini simüle eden hedeflere gerçek mühimmat ile atış gerçekleştirileceği iddia edilmişti.

Ayrıca İsrail Hava Kuvvetleri’ne (IAF) bağlı F-35I savaş uçakları ABD ile yürütülen operasyon kapsamında İran hava sahasına fark edilmeden girip çıktıkları bildirildi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here