FNSS’nin, Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT, IDEF’21 fuarında sergileniyor. Harimau olarak adlandırılan tanklardan Endonezya 2024 yılına kadar 106 adet tedarik edecek.

Endonezya 2021 sonuna kadar 18 adet Kaplan MT’den oluşan ilk partiyi teslim almayı bekliyor. Teslimatın ardından 2022’de toplam 52, ardından 2023’te 19 ve 2024’te 17 adet daha tedarik edilecek.

KAPLAN MT’nin seri üretim süreci 2019 IDEF’te imzalanan ortak üretim sözleşmesi ile FNSS tesislerinde başladı.Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek; ilk 10 araç FNSS Tesislerinin olduğu Türkiye’de, kalan 8 araç ise Endonezya’da üretilecek.

IDEF’21’de sergilenen KAPLAN MT tankı, yeniden tasarlanan ön bölüm ve yeniden konumlandırılmış bir sürücü konumu dahil olmak üzere orijinal prototipten bir dizi farklılığa sahip.

ABD’nin önde gelen savunma portalı Defence News’de yayımlanan bir haberde, Türk zırhlı araç üreticisi FNSS  KAPLAN Tank geliştirme projesi için tasarım mükemmellik sürecini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Türk tasarımı KAPLAN MT orta tank, Endonezya ile Türkiye arasındaki savunma sanayi işbirliği anlaşmalarından çıkan ilk ürün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here