Lockheed Martin, ABD Ordusu’na Typhon Silah Sistemi (TWS) olarak da bilinen ilk prototip Orta Menzilli Yetenek bataryasını teslim etti. 

ABD Donanması’nın Mk 41 Dikey Fırlatma Sisteminden (VLS) türetilen kara tabanlı Typhon sistemi karadan fırlatılan SM-6 ve Tomahawk seyir füzelerini ateşleyebilecek.  

Orta Menzilli Yetenek batarya programını  (MRC) yöneten Ordu Hızlı Yetenekler ve Kritik Teknoloji Ofisi (RCCTO) Typhon Silah Sisteminin (TWS) teslimatını kabul ettiği duyuruldu. Fakat teslimatın ne zaman yapıldığı ayrıntısını vermedi. 

İlk teslim alınan Typhon Silah Sistemi (TWS) test ortamında hizmet verecek, ardından operasyonel yeteneği kazanması bekleniyor. Bu süreç boyunca toplam beş batarya üretilecek ve konuşlandırılacak. Bir batarya RCCTO’nun mülkiyetinde, diğer dört batarya Füze ve Uzay Program Yürütme Ofisine teslim edilecek.

MRC Bataryası Operasyon Merkezi ve modifiye edilmiş römorklara monte edilmiş dört adet Mk 41’den türetilmiş Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) rampasını  oluşmaktadır.  

Ordu Typhon Silah Sistemi (TWS) için iki farklı füze tipi kullanmayı planlıyor. Raytheon Missiles & Defence tarafından üretilen  SM-6 ve Tomahawk seyir füzesi tiplerinin karadan fırlatılan versiyonları olacak.

Her bir TWS fırlatıcısı dört füze taşıyacak ve her bataryada dört fırlatıcıdan toplam 16 füze olacak. TWS fırlatıcısı geliştirilen hipersonik hızlara sahip olan Block IB varyantı SM-6’nın bir kara saldırısı versiyonunuda ateşleyebilecek.

Kara taarruz füzesi olan ancak gemisavar görevi de üstlenebilen Tomahawk’ın geliştirilmiş versiyonları TWS tarafında ateşlenebilecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here