Bell ve Lockheed Martin firmalarının beraber geliştirdiği V-280 Valor 3. kuşak tiltrotor projesi, Uzun Menzilli Saldırı Uçağı (FLRAA) programı kapsamında ihaleyi kazandığı duyuruldu. FLRAA projesinde seçilecek helikopter gelecekte UH-60 Black Hawk’ın yerini alacak.

ABD ordusunun 40 yıldan bu yana  en büyük helikopter tedarik kararı Textron’s Bell ve Lockheed Martin firmalarının beraber geliştirdiği V-280 Valor 3. kuşak tiltrotoru kazandı. 

Yeni nesil helikopter için yapılacak anlaşmanın değeri yaklaşık  1,3 milyar dolar değerinde olacak. Anlaşmayla 2030 yılına kadar yaklaşık 2.000 Black Hawk genel maksat helikopteri ve 1.200 Apache saldırı helikopteri değiştirilecek. 

Yeni helikopter yakıt ikmali yapmadan yaklaşık 2.440 deniz mili (veya 2.810 mil) seyahat edebilecek ve birlikleri tehlikeli sıcak noktalara taşıyabilecek. 

FLRAA ihalesinde iki firmanın ürünleri kıyasıya rekabet etti. Bunlar Bell ve Lockheed Martin firmalarının beraber geliştirdiği V-280 Valor 3. kuşak tiltrotor  ve koaksiyel rotor kanatlarına sahip Sikorsky ve Boeing’in Defiant X tasarımıydı. İpi göğüsleyen Textron’s Bell oldu.

Valor’un ilk uçuşu tam olarak Aralık 2017’de planlandığı gibi gerçekleşirken Sikorsky ve Boeing, beklenen ilk uçuşlarını bir yıldan fazla geciktiren birkaç sorunla karşılaştı.

Sikorsky’nin inşa ettiği Defiant’ın daha küçük bir versiyonu olan Raider uçağı West Palm Beach, Florida’daki test uçuşu tesisinde düştü. Ardından şirket, üretim sorunları nedeniyle Defiant’ın rotor kanatlarını yapmakta zorlandı ve bu da gecikmeye neden oldu.

Bell V-280 Valor test aşamasında 214 saatten fazla uçtu, düşük hızda çeviklik, uzun menzilli seyir yetenekleri sergiledi ve maksimum 305 knot seyir hızına ulaştı. Şirket açıklamasına göre, beş Ordu test pilotu V-280’i 15 sortide uçurdu.Bell tasarım planlarında kullanmak için Ordu pilotlarından, teknisyenlerden ve piyade birliklerinden gelen geri bildirimleri kullandı.

Defiant  ise toplam 63,9 saat uçtu, 247 deniz mili hızlara ulaştı. Ağaçların üzerinde 200 deniz milinden daha yüksek hızlarda manevra kabiliyeti gösterdi. Helikopter 60 dereceden fazla yatışlı dönüşleri test etti, kapalı alana iniş operasyonları gerçekleştirdi. Yaklaşık 5.300 kiloluk Kılavuzlu Çoklu Fırlatıcı Roket Depolama Bölmesini harici olarak kaldırdı.

Bell’in FLRAA prototiplerinin 2025’te hizmete girmesi bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here