Rusya’nın iç kesimlerinde nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarının bulunduğu askeri üsde  iki büyük patlama meydana geldiği bildirildi.

Patlamalar, Ukrayna sınırından yüzlerce mil uzakta Ukrayna’ya saldırı düzenlemek için kullanılan üstte  meydana geld

The Moscow Times’ın yerel bir haber kanalına dayandırdığı haberine göre, iki Rus Tu-95 uzun menzilli stratejik nükleer bombardıman uçağı, Rusya’nın batısındaki Saratov bölgesindeki Engels havaalanındaki piste düşen bir insansız hava aracı (İHA) tarafından hasar gördüğü belirtildi.

Başka bir patlamada Ryazan kenti yakınlarındaki  Rus askeri üssünde yakıt kamyonunu yakınında meydan geldi. Patlamada  üç kişi öldü ve beş kişi yaralandı.

Kiev patlamaların sorumluluğunu üstlenmedi, ancak Rusya’nın batı sınırındaki üslere ve ikmal depolarına düzenlenen düzinelerce benzer saldırının arkasında olduğu düşünülüyor.

Engels ve Ryazan, Ukrayna sınırından 480 km ile 724 km  arasındaki bir mesafede olduğundan saldırının bir insansız hava aracı tarafından gerçekleştirildiği  varsayılıyor. 

Uzmanlar eğer insansız hava aracı (İHA) 1000 km menzilli bir teknolojiye sahip ise  Moskova’nın saldırı altında olabileceğini belirtiyor. 

Patlamalardan saatler önce, Ukraynalı silah şirketi Ukrobonoprom, her iki yeri de vurabilecek 74 kg’lık bir savaş başlığına sahip kamikaze insansız hava aracını başarıyla test ettiğini iddia etti.

Patlamalar, geçen hafta Engels hava üssündeki bombardıman uçaklarının Ukrayna’ya saldırmaya hazırlandığını gösteren uydu görüntülerinin basında yer almasından sonra geldi.

Rus haber kuruluşu Readovka, her iki patlamanın da Moskova’nın Ukrayna altyapısına saldırmak için kullandığı hava alanlarında olduğunu açıkladı. Readovka haberinde iki Tu-95 uçağında hasar olduğunu doğruladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here