Tatbikat kapsamında BMP-2 savunma pozisyonu alıyor. Fotoğraf: Ukrayna Ordusu 28. Tugayı

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karadeniz kıyısındaki liman kenti Odesa’ya amfibi tatbikatlar kapsamında 28. Mekanize Tugay birliklerinin konuşlandığını açıkladı.

Tugay Odessa dahil olmak üzere Koblevo’dan Chornomorka’ya kadar olan alanın savunması amacıyla plan dahilinde savunma pozisyonlarına konuşlanmaya başladı.

Ukrayna Ordusu basın servisinde yapılan açıklamada, “ Eğitimin amacının, deniz kıyısının bir bölümünü kapsayarak savunma planlamasını icra etmek. Tugay komutanları ve personelin her koşulda karar verme ve muharebe görevlerini gerçek koşullarda yürütülmesini sağlamak..” olduğu belirtildi.

Tatbikata katılan Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı, General Oleksandr Syrsky ve Güney Operasyon Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Andriy Kovalchuk, birliklerin savaşa hazırlık seviyesini kontrol etti.

Son zamanlarda işgal altındaki Kırım yakınlarında BTG düzeyinde gerçekleşen tatbikatlara hava unsurlarıda katılıyor. Tatbikat senaryosu Ukrayna Deniz Piyadeleri düşmanın amfibi harekat düzenlediği alanların savunulması ve püskürtülmesini içeriyor. Piyadeler, Rusya tarafından ele geçirelen sahalardan, BM-30 Smerç,BM-27 Uragan roket sistemleri ve OTR-21 Toçka taktik balistik füzelerinden gelebilecek olası tam ölçekli saldırılara direnmek için eğitim alıyor.

LİTVANYA VE ESTONYA UKRAYNA’YA STİNGER MANPADS GÖNDERİYOR

Litvanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya Stinger (MANPADS) taşınabilir hava savunma sistemi sağlayacağını duyurdu. Estonya’da Javelin tanksavar silahı vereceği bildirildi.

Litvanya Savunma Bakanlığı, ” Rusya’nın devam eden saldırganlığı, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit etmekedir. Baltık ülkeleri Ukrayna’yı yalnızca diplomatik ve siyasi yollarla değil, aynı zamanda Ukrayna’nın kendi savunma kapasitesini güçlendirerek de desteklemeye devam edecek..” ifadeleri yer aldı.

Litvanya, Stinger (MANPADS) taşınabilir hava savunma sistemi ve Ukrayna özel kuvvetlerine termal kameraları devredeceği bildirdi.

Dün ABD’nin Baltık ülkelerinin Ukrayna’ya Amerikan silahları tedarik etme iznini onayladığı bildirilmişti.

Odessa Limanı koruyan 28. Tugay askerleri
28. Mekanize Tugay bağlı BMP-2 zırhlı araçları konuşlanma bölgelerine gidiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here