NATO “Doğu Avrupa’ya ek savaş uçak ve gemisi gönderme” kararı aldığını açıkladı. Olası bir kriz durumuna karşı kuvvetlerini hazır tuttuğu belirtildi.

NATO’nun açıklamasına göre, NATO ülkelerinden Danimarka Baltık Denizine bir fırkateyn gönderiyor ve NATO’nun bölgedeki hava devriyesini desteklemek üzere Litvanya’ya 4 F-16 uçağı göndermeye hazırlanıyor.

İspanya, Bulgaristan’a savaş uçakları göndermeyi planlıyor, ayrıca NATO’nun deniz güçlerine katılmak üzere savaş gemileri gönderiyor.

NATO misyonu kapsamında Fransa’nın Romanya’ya asker göndermeye hazır olduğu bildirildi. Hollanda ise hava devriyesi görevleri için Bulgaristan’da 2 adet F-35 savaş uçağı konuşlandırıyor.

KREMLİN’DEN ABD’YE DOĞU-BATI GERGİNLİĞİNİ TIRMANDIRMA SUÇLAMASI

Kremlin ise ABD ve müttefiklerini, NATO’nun Doğu Avrupa’daki güçlerini pekiştirme planını açıklayarak ve Ukrayna’daki ABD Büyükelçiliği’nde görevli diplomatların ailelerini tahliye kararı alarak Doğu-Batı gerginliğini tırmandırmakla suçladı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın doğusunda askeri çatışma çıkması olasılığının Ukrayna tarafından arttırılmasının her zamankinden yüksek olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolundaki bölgelerin yakınına çok sayıda asker konuşlandırdığını söyleyen Peskov, bu adımın Kiev’in saldırı hazırlığında olduğunun işareti anlamına geldiğini belirtti. Ukrayna ise bu iddiayı reddediyor.

Peskov, Batı’dan gelen bilgilerin “histeri dolu ve yalanlarla bezenmiş” olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here