Rus Haber Ajansı RIA’nın haberine göre, Rus savaş gemisi Karadeniz’de Rusya sınırına 3 kilometre yaklaşan İngiliz savaş gemisi HMS Defender’e (D36) uyarı ateşi açtı.

RIA’daki habere göre, Karadeniz Filosu, sınır muhafızlarıyla birlikte, Rusya sınırına 3 kilometre yaklaşan bir İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtı. Açıklamada, “Karadeniz Filosu ve Rusya FSB Sınır Servisi’nin ortak eylemleriyle, Defender destroyeri Rusya Federasyonu karasularının sınırlarını terk etti” ifadeleri yer aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı olayı doğrularken, İngiliz gemisinin Rus karasularından çıkarılması için Su-24M savaş uçaklarının da kullanıldığı bilgisini paylaştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, kriz yaşandıktan hemen sonra İngiliz savunma ataşesinin dışişleri bakanlığına “acil olarak” çağrıldığını duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD) ise yaptığı açıklamada haberleri yalanladı ve HMS Defender’ın Ukrayna sularında uluslararası hukuka uygun olarak yoluna devam ettiğini söyledi.

İngiltere Başbakanlık ofisinden bir sözcü, “HMS Defender Ukrayna ile Gürcistan arasında en kestirme ve uluslararası tanınmış rotayı takip ediyordu” dedi.

Olayın Kırım’ın güneyindeki Cape Fiolent yakınlarında meydana geldiği aktarıldı.

Rusya medyası, bir devriye gemisinin iki kez uyarı ateşi açtığını, Su24-M tipi bir jetin de HMS Defender’ın güzergahına dört bomba attığını yazdı.

Geçtiğimiz haftalarda İngiliz Kraliyet Donanması’na bağlı Daring sınıfı hava savunma muhribi HMS Defender (D36) İstanbul Sarayburnu açıklarında demirlemişti.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim artması üzerine, İngiltere savaş gemilerinin Mayıs ayında Karadeniz’e doğru yola çıkacağı bildirilmişti.

Sunday Times’ın üst düzey Deniz Kuvvetleri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, İngiliz savaş gemileri Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin artması üzerine Mayıs ayı ortalarında Karadeniz’e doğru yola çıkacak. Gazete konuşlanmanın İngiltere ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya dayanışma göstermeyi amaçladığını bildirdi.

Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan görev gücü Hint Okyanusu ve Doğu Asya’ya geçmeden önce Akdeniz’de bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here