Atina Mutabakat Muhtırası’na aykırı bir şekilde turizm sezonunda Yunanistan’a Navtex ilan etti. Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde 22 Haziran’da Ege Denizi’nin uluslararası sularında Navtex ilan etti.

Türkiye ile imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırasına uymayan Yunanistan, mutabakata aykırı olarak turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi’nin uluslararası sularından askeri eğitim sahası olarak gösterilen Navtex ilanı yaptı. Bunun üzerine Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde 22 Haziran tarihli seyir duyuruları (NAVTEX) ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilanı gerçekleştirdi.

Türkiye ve Yunanistan arasında 1988’de  imzalanan Atina Mutabakat Muhtırası ile yoğun turizm sezonunun olduğu 15 Haziran – 15 Eylül tarihlerinde Ege Denizi’nin uluslararası sularında tatbikat yapılmaması ve askeri eğitim sahası ilan edilmemesi karar bağlandı.

Yunanistan ise mutabakata uymayarak bu sene için belirlenen dönemi de kapsayacak şekilde eğitim ve tatbikat için saha ilan etti. Türkiye’nin erteleme takvimine saygılı tutumu ve diplomatik girişimlerine rağmen Yunanistan, ilan ettiği sahalarda geri adım atmadı.

unanistan’ın ihlallerini yakından takip eden Türkiye için mütekabiliyet çerçevesinde aynıyla mukabele etmek zorunluluğu doğdu. Bunun üzerine Türkiye tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan Navtex ile Ege Denizi uluslararası sularında eğitim sahaları ilan edildi.

Kaynak: Ajanslar, TRT Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here