Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına seyreden gemileri askeri hedef olarak tanımlayacağına yönelik bir uyarı yayınladıktan sadece birkaç gün sonra Rus Donanması Karadeniz Filosu bölgede gerçek mühimmat kullanarak tatbikatlar düzenledi. Tatbikatta, 2014 yılında Ukrayna’dan ele geçirdiği bir gemi batırıldı.

Rus Savunma Bakanlığı, Cuma günü Telegram kanalında yaptığı açıklamada, Tarantul-III sınıfı füze korveti Ivanovets’in “kuzeybatı Karadeniz’de bir hedef gemiye karşı füzelerle canlı ateşleme” yaptığını duyurdu.

Telegram kanalına göre söz konusu gemiye P-270 Moskit süpersonik gemi karşıtı füzeleri (NATO adı SS-N-22 Sunburn) ateşlendi. Bu füze, hedeflerine karşı oldukça yüksek hızda hareket edebilen ve etkili bir anti-gemi silahıdır. İsmini “sivrisinek” anlamına gelen “Moskit” kelimesinden alır ve adını hızlı ve hedefi vurmasındaki keskin etkiden dolayı almıştır.

P-270 Moskit, konvansiyonel ve nükleer başlıklar taşıyabilen bir seyir füzesidir. Oldukça düşük uçuş profiline sahip olan bu füze, düşük radar gözlem profili ile düşmanın radar tespit sistemlerinden kaçmaya çalışır ve neredeyse ses hızının üç katı hızında (~Mach 2.2 – 2.5) seyreder. Böylece, hedefe ulaşma süresini kısaltır ve düşman savunma sistemlerinin tepki süresini azaltır.

Ayrıca, Moskit füzesi uzun menzile sahiptir ve yaklaşık 75 mil (yaklaşık 120 kilometre) menzile kadar ulaşabilir.

KARADENİZ’DE GERGİNLİK TIRMANIYOR

Moskova’nın Kiev ile tahıl ihracat anlaşmasını iptal etmesinin ardından bu son gelişme, bölgedeki gerilimi önemli ölçüde artırdı.

Bu haftanın başlarında Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmayı iptal etti. Bu durum küresel piyasalarda fiyatları yükseltti ve dünya genelinde 400 milyon kişinin büyük ihtiyaç duyduğu tahıldan mahrum kalmasına neden oldu.

Rusya, Odessa bölgesine dört günden bu yana füze saldırıları gerçekleştiriyor. Saldırılarda binlerce ton yiyecek ve kritik liman altyapısı yok edildi. Son saldırıda bir tahıl terminali vurulduğunda 100 ton bezelye ve 20 ton arpa yok edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin üst düzey bir güvenlik yetkilisi, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın “sahte bayrak” operasyonları kapsamında Karadeniz’deki sivil gemilere saldırmayı ve suçu Kiev’e atmayı düşündüğünü söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adam Hodge, Rus kuvvetlerinin bir “iddia edilen Ukrayna deniz mayını” tespit ederek imha ettiği bir videoyu örnek gösterdi. “Bilgilerimize göre, Rusya Ukrayna limanlarına giden yollarda ek deniz mayınları döşedi” dedi.

Sözcü, bu iddianın yeni deşifre edilen istihbarata dayandığını ekleyerek, “Buna göre, bu, Karadeniz’deki sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıyı haklı çıkarmak ve bu saldırılardan Ukrayna’yı sorumlu tutmak için koordineli bir çaba” dedi.

Perşembe günü Ukrayna, Karadeniz’deki Rus kontrolündeki limanlara giden gemilerin muhtemelen askeri kargo taşıdığı şeklinde değerlendirileceğini duyurarak kendi adımını attı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, “21 Temmuz 2023 (2100 GMT) tarihinden itibaren, Ukrayna’nın geçici olarak işgal altındaki bölgelerinde bulunan Rusya’nın deniz limanlarına yönelen tüm gemiler, Ukrayna tarafından askeri kargo taşıdığı şeklinde değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, “Karadeniz’in kuzeydoğu kısmı ve Kırım yakınlarındaki Kerç Boğazı”nda seyir yasağı ilan ettiklerini ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here