Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii firması CANİK, 25-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek IDEF 2023 fuarında 12.7 mm çapında CANİK M3 ağır Makineli tüfeği ve TRAKON kule sistemlerini (UKSS) ilk kez tanıtacak.

İlk defa sergilenecek ürünler arasında, CANİK M3 ağır Makineli tüfeği NATO standartı 12,7×99 milimetrelik mermileri kullanıyor. Bu silah, CANİK tarafından ilk piyasaya sürülen CANİK M2 QCB’nin (dakikada 600-650 mermi) yeni versiyonu olacak. Şirket, CANİK M2 QCB‘den sonra CANİK M2F (dakikada 900-950 mermi) versiyonunu çıkardı. Böylece, CANİK M3 (dakikada 1100-1200 mermi) versiyonu ile dünyada NATO standartı 12.7 mm mermi kullanan tüm varyantları CANİK firması tarafından üretilmiş oldu.

İk adet CANİK M2F modeli ağır Makineli tüfeği, tek bir nesneye bağlayarak oluşturulan konseptle dakikada toplamda 1900 atım hızına ulaşıldı. Bu konsept, Ukrayna-Rusya savaşında yakın hava savunma silahı olarak talep gördü.

Bu yılki IDEF 2023 fuarında, CANİK firması yeni versiyon olan CANİK M3 ağır Makineli tüfeğini tanıtacak. M3 modeli özellikle hava araçlarına entegre edilen veya kapı makineli tüfeği gibi yerlerde kullanılması için tasarlandı. Bu silah, Gökbey ve T70 helikopterleri gibi platformların silah gücüne katkı sağlayabilecek bir üründür.

TRAKON KULE VE VENOM LR ORTA KALİBRE TOPLAR İLK KEZ TANITILACAK

CANİK firması, 2018-2019 yıllarından bu yana sahadan gelen verileri değerlendirerek 30 mm topların gelecekte önemli bir rol oynayacağı sonucuna vardı. Bu nedenle, dünya çapında önemli bir yere sahip olan VENOM LR 20, 25, 30 mm orta kalibre toplarıyla ilgilenmeye başladı. Farklı platformlara (Pikap, Arazi aracı, MRAP, İKA, İDA, Hücumbot, Fırkateyn, Helikopter) entegre edilebilen bu silah sistemini bünyesine katmak amacıyla CANİK, Birleşik Krallık merkezli AEI Systems firmasını satın aldı.

CANİK firması ağır Makineli tüfek ve orta kalibreli topları platformlara uygulayacak olan ‘Kule sistemlerini’ (UKSS) ilk kez IDEF 2023 fuarında sergileyecek. Deniz platformları ve kara platformlarında kullanılacak kule sistemleri de fuarın önemli parçalarından birini oluşturacak.

CANİK firması, kule sistemleri üretimini amaçlayarak 2020 yılında Unirobotics firmasını kurdu. Bir yıl sonra ise HAVELSAN alt yükleniciliğinde ASFAT’ın inşa ettiği Açık Deniz Karakol Gemisi’ne entegre edilecek milli deniz tipi UKSS’si TRAKON TARGAN’ı geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde TRAKON TARGAN kule sistemi, fabrika kabul testlerini başarıyla tamamlayarak Konya-Karapınar’da son atış testlerini gerçekleştirdi. TRAKON TARGAN kule sistemi, ilk kez IDEF 2023 fuarında tanıtılacak.

CANİK firmasının alt kuruluşu Unirobotics, IDEF 2023’e dört farklı kule sistemiyle katılıyor. Bu kuleler sırasıyla TRAKON (en büyük kule), TRAKON TARGAN (deniz tipi kule, 12.7 mm – 30 mm topa kadar), TRAKON LITE (hafif segment) ve TRAKON CREW (dünyada tek olan arkasında bir personel tarafından kullanılan çok hafif, aktif stabilizasyon ile hedefe odaklı bir kule) şeklinde tanıtılacak.

TRAKON LITE (hafif segment)

TRAKON CREW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here