TUSAŞ, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’23) kapsamında METEKSAN Savunma ile İHA Programları MİLSAR SAR/MTI Radar Sistemi ve Otomatik Kalkış/İniş Sistemi Tedariği Sözleşmesi’ni imzaladı.

Çok Modlu Hava Radarı MİLSAR; istihbarat, keşif, gözetleme, baskılama ve taarruz operasyonları için hava platformlarında kullanılmak üzere tasarlandı. Potansiyel hedeflerin tespit ve takibini “hareketli hedef tespit” (MTI) modları ile gerçekleştiren radar, her türlü hava koşulunda yüksek çözünürlüklü radar görüntüsü, hedef sınıflandırma ve arazi topografyası üretme için Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) modlarına sahip bulunuyor.

Otomatik Kalkış/İniş Sistemi ise İHA’ların iniş ve kalkışlarını otomatik olarak yapmasını sağlayan radar teknolojileri tabanlı bir çözüm sunuyor.

Sentetik Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar – SAR), yüksek çözünürlüklü radar görüntüleri üretmek için özel bir radar işleme tekniğidir. Bu teknik, hareketli bir platform (örneğin, bir uçak veya uydu) üzerindeki radar anteninin sabit bir açıklık boyunca hareket etmesini ve bu hareket sırasında yeryüzüne yöneltilen radar sinyallerinin alınmasını içerir. Bu işlem, tek bir sabit anten boyunca elde edilecek verilerin elde edilmesinden daha fazla bilgi sağlar.

SAR, geleneksel radar sistemlerinden farklı olarak, radar anteninin fiziksel boyutunun yarattığı kısıtlamaları aşmak için bir sentetik anten boyutu oluşturur. Bu, yüksek çözünürlük elde edilmesini sağlar ve hedeflerin daha ayrıntılı görüntülerini sunar. SAR sistemi, hava durumu ve ışık koşullarından bağımsız olarak çalışabilir ve günün her saatinde, hatta bulutlu veya yağmurlu havalarda bile etkili sonuçlar verir.

SAR, yüksek çözünürlüklü görüntüler, arazi üzerindeki hedefleri net bir şekilde tanımlamayı sağlar. Örneğin, askeri amaçlarla düşman birliklerinin tespit edilmesi veya afet bölgelerinde hasar tespiti yapılması gibi alanlarda kullanılır. 

SAR, deniz yüzeyindeki gemileri, gemi rotalarını, deniz akıntılarını ve hatta petrol sızıntılarını tespit etmek için kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here