Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen GÖKTUĞ F-16 PO-III Entegrasyonu ve Düşük Ölçekli İlk Üretim Tedariki Projesi’nin Sözleşme İmza Töreni, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te gerçekleştirildi.

GÖKTUĞ Geliştirme Projesi, F-16 uçakları PO-I konfigürasyonuna entegre edilecek şekilde geliştirilen GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerinin, F-16 uçakları PO-III konfigürasyonuna entegre edilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Hava – Hava Füzesi ihtiyacının karşılanabilmesini amaçlamaktadır.

Proje kapsamında, Bozdoğan ve Gökdoğan Füzelerinin F-16 uçakları PO-III konfigürasyonuna entegre edilmesi ve toplamda 25 adet Bozdoğan Füzesi, 25 adet Gökdoğan Füzesi ve 14 adet Lançer tedarikinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. İlk teslimatın ise 2025 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, SSB Stratejik Sistemler ve Uzay Daire Başkanı Hacı Ömer KARAKUZU ve SSB Stratejik Sistemler Başkan Yardımcısı Hüseyin AVŞAR katıldı.

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan OKUMUŞ, törende yaptığı konuşmada, “GÖKTUĞ Projesi’nde çok şükür bugünleri gördük, artık seri üretimi konuşuyoruz. Füzelerimiz çok önemli bir kabiliyet kazandıracak, ayrıca farklı tipte karadan atılabilen hava savunma füzelerine de devşirilebilir. Bununla ilgili projemizde de yol aldık. İnşallah hava-hava füzesi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girecekler. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, “Gurur duyacağımız anlardan bir tanesi. Envanterde bulunan platformların modernizasyonları yerli ve milli teknolojilerle gerçekleşirken, bu platformlarda kullanılacak vurucu unsurların, her türlü mühimmatın tasarlandığı, geliştirildiği ve seri üretimine başlandığı süreci hep beraber yaşıyoruz. Bugün de kalifikasyonu tamamlanan Gökdoğan ve Bozdoğan Hava-Hava füzelerimizin ve bunların lançerlerinin seri üretimi ve hizmete alınmasıyla alakalı imza törenini gerçekleştirdik. Hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Projenin bu safhaya gelmesinde emeği geçen ana yüklenicimize, alt yüklenicilerimize ve Türk Hava Kuvvetleri’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

GÖKTUĞ F-16 PO-III Entegrasyonu ve Düşük Ölçekli İlk Üretim Tedariki Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri’nin yerli ve milli hava-hava füzeleri ihtiyacı, imza töreniyle birlikte önemli bir adım atmış oldu. Projenin başarıyla tamamlanması, Türk savunma sanayiinin güçlenmesine ve milli kabiliyetlerin artırılmasına katkı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here