Türkiye’nin karasuları ve sahillerini daha güvenli hale getirecek, yerli imkanlar ile geliştirilen ‘Sahil Gözetleme Radar Sistemi’ (SGRS) projesinin ilk yazılım paketi Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edildiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Karasularımız ve sahillerimiz yerli sistemlerle artık daha güvenli olacak.Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle donatılacak istasyonlardan oluşacak Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projemizin ilk yazılım paketini Sahil Güvenlik Komutanlığımıza teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi ile Türk Deniz Karasuları ve Münhasır Ekonomik Bölgesinde yeterli radar kapsaması sağlayarak, su üstü resminin oluşturulması sağlanacak.

Sistemde bulunan otomatik tanımlama sistemleri, elektro-optik sistemler ve diğer kamu kurumlarının sistemlerinden alınan verilerle tanımlanmış deniz resmi oluşturması amaçlanıyor.

Sensörler aracılığıyla elde edilen veriler ile kamu kurum ve kuruluşlarından temin edilen verilerin birlikte etkin bir şekilde kullanımını sağlamak amacı ile ‘Sahil Gözetleme Bilgi Sistemi’ (SGBS) ve ‘Deniz Bilgi Sistemi’ (DBS) ağları da oluşturuluyor.

SGBS, oluşturulacak merkezler ve Sahil Gözetleme İstasyonları arasında bilgi paylaşımı için kullanılacak. DBS ise sivil/askeri kamu kurumları arasında bilgi paylaşımını hedefliyor.

Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesinin ilk yazılım paketi Mayıs 2020’de Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edildi.Teslim edilen ilk Grup-1 pakettinde, temelde Radar ve Kamera Sensör Kontrol, Video Dağıtım ve kayıt yeteneklerini içeriyor.İleride teslim edilmesi planlanan Grup-2 ve Grup-3 ile ilave yeteneklerin olması hedefleniyor.

SGRS projesinde yazılım bileşenleri yerli ve milli olarak HAVELSAN A.Ş. tarafından geliştirilirken, radar ve elektro-optik sistemler ASELSAN tarafından üretildi.

Kaynak: SSB, HAVELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here