Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, NTV Televizyonunda katıldığı bir programda sorulan ‘S-400 Hava Savunma sistemleri ne zaman aktif hale gelecek’ sorusuna, “Her zaman söylendiğim gibi, bir sistem alınıyor ise kullanmak için alınır, nokta.” cevabını verdi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, NTV Haber Televizyonunda katıldığı programda S-400 Hava Savunma sistemleri hakkında Rus Büyükelçinin, “Biz size aracı sattık, ürünü ister plaja götürün isterseniz patates taşıyın. Ürünü kullanıp kullanmama tamamem ülkenin kararı” yorumuna karşı, “Her zaman söylendiği gibi, bir sistem alınıyor ise kullanmak için alınır, nokta.” ifadelerini kullandı.

S-400’ün kullanıma geçme süreciyle ilgili ise, COVİD-19 sebebiyle bütün dünya belirli süreçten geçtiğini belirten Demir, “Seyahatler kısıtlandı, belirli ilişkiler ve çalışma tempoları düşürüldü. Bu süreç, sistemin aktif hale getirilmesini de etkiledi.” dedi.

Demir konuşmasına şöyle devam etti :“İkinci sistemin tedariki konusunda prensip anlaşmamız var.Bu proje kendi içinde belli üretim ve teknoloji unsurlarını içeriyor.Teknoloji transferi, ortak üretim detayları ve yol haritası ile ilgili teknik çalışmalar gerekiyor.Bu detaylar meseleyi biraz taşıdı.Bu detaylar meseleyi biraz taşıdı. ‘İkinci sistem tedariki olacak mı olmayacak mı?’dan çok, süreçte bizim kazanımlarımız önemli. “

Hava savunma sistemi katmanlı bir yapıda olması gerektiğini vurgulayan Demir, çok sayıda S-400 olsa bile katmanlı planınızın olması gerekir. Gerek Eurosam gerek Patriot tekliflerine sıcak baktıklarını söyledi.

Patriot konusunun olgunluğa ulaşmadığını, Eurosam konusunda ise daha önce başladığımız bir çalışma olduğunu belirten İsmail Demir, “Fransa, İtalya ve Türkiye’nin ortak sistem geliştirmesiydi. Türkiye’yi ilgilendiren kısmıyla bu bitirilmek üzere. Diğer iki ülkenin de kendi tanımlamalarını katmasıyla yola çıkılacak.” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here