Katar Silahlı Kuvvetleri BAE Systems’in Warton kentindeki tesisinde düzenlenen tören ile ilk Eurofighter Typhoon (Tayfun) uçağını teslim aldı.

BAE Systems’in Warton şehrindeki tesisinde düzenlenen törene Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Khalid bin Mohammad Al Attiyah’ ve Katar Emiri Hava Kuvvetleri komutanı Jassim Muhammed Ahmed Al Mannai katıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, ” Birleşik Krallık-Katar işbirliğimiz için bir başka heyecan verici kilometre taşıdır. Bu ortak proje İngiltere’nin Orta Doğu ortaklıklarına ne kadar değer verdiğini gösteriyor.” dedi.

Zamanında teslim edilen İlk tayfun uçağı bu ayın sonunda İngiltere’den Katar’a gemiyle getirilecek.

Katar hükümeti 2017 yılında İngiliz firması BAE Systems ile yaklaşık 5 milyar Sterlin (6.7 milyar ABD Dolar ) değerinde 24 Eurofighter Tayfun avcı uçağı almak için anlaşma yapmıştı. Anlaşma kapsamında teslimatlar 2022′ de başlayacaktı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) 12’inci filosu Temmuz 2018’de Katar ile müşterek çalışmak üzere yeniden düzenlendi. İkinci Dünya savaşından bu yana ilk defa RAF’ın bir filosu müşterek çalışma için yeniden oluşturuldu. İngiltere’nin Coningsby hava üssünde RAF personeli Katarlı pilotlara ve yer görevlilerine eğitim veriyor.

Katar, Fransız havacılık teknolojileri devi Dassault Aviation ile Mayıs 2015’te 24 adet Rafale tipi savaş uçağı alımı için anlaşma yapmış, daha sonra anlaşmaya opsiyonlu olan 12 uçak daha eklenmişti.

Anlaşma kapsamında 36 adet uçaktan ilki şubat 2019’da Katar’a teslim edilmişti.

Ayrıca Katar Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık 36 adet F-15QA tipi savaş uçağı alımı için bir anlaşma daha imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here