Pakistan Donanması, Katar tarafından hediye edilen 10 adet WS-61 Sea King genel maksat helikopter teslimatının tamamlandığını açıkladı. Helikopterler 111.Deniz Hava Filosunda görev yapacak.

Anlaşma kapsamında Temmuz 2021’de başlayan teslimatların tamamlandığı belirtilen yetkililer, 5 adet WS-61 Sea King helikopterleri Mk. 3A Denizaltı Harbi (ASW) varyantı (iki Exocet gemisavar füzesi taşıyabilen) ve 5 adeti askeri birlik taşıyan versiyonu oluğu belirtildi.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin halihazırda Westland WS-61 Sea King Helikopterlerinden oluşan bir muharebe filosu görev yapıyor. Katar’ın verdiği helikopterler ile bu sayı 20’ye çıkmış oldu. Ayrıca helikopterler Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin Arap Denizi, Hint Okyanusu Bölgesi ve Uluslararası Denizcilik Topluluğu’ndaki barış çabalarını artırmaya da yardımcı olacak.

Sea King helikopterleri denizaltı harbinde (ASW) dalmış denizaltıları tespit edip füze fırlatma kabiliyetine sahip.

Westland Helicopters tarafından inşa edilen Westland WS-61 Sea King helikopteri aynı adı taşıyan Amerikan Sikorsky S-61 helikopterinin İngiliz lisanslı versiyonudur.

Katar Emiri Hava ve Kara Kuvvetleri envanterinde askeri birlik taşıma kapasitesi olan Sea King Helikopterleri işletiyor. Helikopterlerden bir tanesi VIP taşımacılık görevlerini yerine getirmek özle olarak donatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here