Karadeniz Filosuna bağlı 20’den fazla savaş gemisi Karadeniz sularında tatbikat yapmak için Sivastopol ve Novorossiysk’teki deniz üslerinden ayrıldığı bildirildi.

Karadeniz Filosu basın ofisinden yapılan açıklamada, kombine görev kuvvetleri ve Amfibi taarruz gruplarının katılacağı tatbikatlarda fırkateynler, korvetler, Hücumbotla, amfibi hücum gemileri, denizaltı savunma gemileri ve mayın tarama gemileri yer alıyor.

Tatbikat kapsamında personelin belilenen alanlara yoğun sevkiyatı ve su üstü muharebe ve hava savunma eğitimleri gerçekleştirilecek.

Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov komutasında, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin 2022 eğitim planına göre Ocak-Şubat aylarında Rus Donanma filolarının tüm sorumluluk alanlarında bir dizi deniz tatbikatı yapılacak.

Tatbikatlar, Rus topraklarına bitişik denizlerde ve Okyanusların operasyonel açıdan önemli bölgelerini kapsayacak. Akdeniz, Kuzey ve Okhotsk Denizleri, kuzeydoğu Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda ayrı tatbikatlar yapılacak.

Gerçekleşecek tatbikatlara 140’tan fazla savaş ve destek gemisi, 60’tan fazla hava unsuru, 1.000 askeri teçhizatı ve yaklaşık 10.000 asker katılacak.

Kaynak: TASS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here