Oshkosh'un ilk elektrikli hibrit JLTV aracı

Oshkosh Defence firması ABD ordusunun talebi olmamasına rağmen elektrikli hibrit Ortak Hafif Taktik Araç (JLTV ) geliştirdiklerini duyurdu.

Firma muharebe bölgesinde gürültüyü en aza indiren sessiz ve harici şarja ihtiyaç olmayan elektrikli hibrit eJLTV versiyonu ABD Ordusuna teklif edeceklerini söyledi.

Wisconsin merkezli firma, ABD Ordusu ve Deniz Piyadeleri için teslim edilen dizel 15.000’den fazla JLTV aracı elektrikli hibrit eJLTV versiyona dönüştürüleceğini belirtti. ABD Ordusunun henüz talebi olmadığını söyleyen yetkililer ihalelere katılacaklarını söyledi.

Şirket yetkilileri 15.000 JLTV’nin modüler mimarisi nedeniyle “kolaylıkla” hibrit elektrik teknolojisiyle donatılabileceğini belirtti.

Ordunun JLTV ihalesi için son teklif talebini (RFP) bu ay içinde yayınlanması bekleniyor. Hibrit bir yetenek için bir ihalede talep olursa “çok şaşıracakalarını” belirten yetkililer, elektrikli JLTV talebi gelirse şirketin “hemen” inşa edebileceğini söyledi.

Araç dizel modda çalışırken 30 dakika lityum iyon piller şarj olabiliyor, Deniz Piyadelerine 30 dakikalık sessiz sürüşün yanı sıra savaş alanında “sessiz izleme” imkanı veriyor. Savaş alanında şarj altyapısındaki sınırlamalar göz önüne alındığında araçlar için önemli bir yetenek. eJLTV’nin yakıttan %20 oranında tasarruf edilmesini sağlıyor.Araç hareket halindeyken elektrikli ve dizel modlara geçebiliyor.

Türkiye’den OTOKAR firması yeni nesil zırhlı araç ailesinin ilk üyesi AKREP II’yi Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak tanıtmıştı. Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada bulunduran AKREP II, özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here