Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rusya’nın İran yapımı 4 Şadit-136 Kamikaze insansız araçlarıyla sabah saat 9 civarında Kiev’e saldırdığını söyledi.

Belediye başkanı, Kiev’in merkezindeki Shevchenkivskyi semtinde kamikaze İHAnın çarpması sonucu bir binanın yıkıldığını belirtti. Kurtarma ekipleri enkaz altından 18 kişiyi kurtardığını belirten Klitschko, çok sayıda konutun hasar gördüğünü söyledi.

Bölgesel askeri yönetim, sabah 9 itibariyle Kiev’e dört saldırı yapıldığını doğruladı. Açıklamda “düşman saldırmaya devam ediyor” dendi, bir binanın vurulduğu belirtildi.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yurii İhnat, Ukrayna hava savunması 16 Ekim gecesinde fırlatılan 26 İran yapımı Şahit-136 kamikaze insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.17 Ekim’de Kiev’e saldırmak için gönderilen insansız hava araçları tam sayısını hala netlik kazanmadığını sözlerine ekledi.

Kamikaze İHA saldırısı, Rusya’nın geçen hafta başlarında gerçekleştirdiği devasa füze saldırısından tam bir hafta sonra geldi. Ülke çapında en az 20 kişi hayatını kaybetmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here