Saab firması, İsveç Silahlı Kuvvetleri tarafından “Torped 47” olarak adlandırılan hafif torpidoları teslimata başladı. 

Denizaltılara karşı savunma amaçlı geliştirlen yeni hafif torpido sistemi İsveç denizaltıları ve Visby korvetleri için tasarlandı. 

İsveç savunma tedarik ajansı (FMV) devreye alınmadan önce torpido sisteminin gereksinimleri karşıladığından emin olmak için şu anda son doğrulama testlerini yapıyor.

Saab’ın Dynamics başkan yardımsıcı  Görgen Johansson, “İsveç’in mevcut hafif torpidosunu yenisiyle değiştirme süreci başlıyor. Saab, İsveç’in son teknoloji hafif torpidoya sahip olmasını sağlıyor.”  dedi.

Torpido, sığ sularda, karmaşık topografya ve deniz tabanıyla Baltık Denizi’ndeki çevre için özel olarak geliştirildi. Son teknoloji tasarımıyla torpido, hedefi takip etmek için hem “at-unut” hem de “tel güdümlü” tamamen dijital hedef arama sistemi bulunmaktadır.

Gemi, helikopter, sabit kanatlı uçaklar ve denizaltılar dahil olmak üzere birden fazla platformdan fırlatılabilen esnek bir sistemdir. Yaklaşık  340 kg ağırlıkta ve 20 km menzilde 1 saat dayanıklılığa sahip olan torpido Pumpjet tahriki LiFePO4 pil bataryasından güç almaktadır.

Yeni hafif torpido 2016’da İsveç tarafından sipariş edildi. Ocak 2018’de Finlandiya Donanması, Squadron 2000 Orta Ömür Yükseltme Programı kapsamında yeni torpido siparişi verdi. 

Finlandiya Donanması, yeni torpidoları Hamina sınıfı gemiler ve Pohjanmaa sınıfı korvetlerde kullanmayı planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here