Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) ‘Tayfun Füze Sistemi Geliştirme Projesi’ kapsamında ROKETSAN tarafından geliştirilen TAYFUN balistik füzesi 561 kilometre uzaklıktaki hedef başarıyla vurdu. 

Doğan Haber Ajansı (DHA) kaynaklı habere göre, Rize-Artvin Havalimanı’nda Milli Savunma Bakanlığı’na ait apronda, saat 06.50’de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta Yerli Füze ‘Tayfun’, Sinop açıklarına fırlatıldı. Füze, 458 saniyede 561 kilometre uzaklıktaki hedefi başarı ile vurdu.

Menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM), 1000-3000 km menzil aralığında Orta Menzilli Balistik Füze (Medium-Range Ballistic Missile) (MRBM), 3000 ile 5550 km arasında menzile sahip Uzun Menzilli Balistik Füze (Intermediate Range Ballistic Missile) (IRBM), 5000 km ve üzeri menzile sahip olan menzilli Kıtalararası Balistik Füze (İntercontinental Ballistic Missile) (ICBM) ve Denizaltından Atılan Balistik Füze (Submarine Launched Ballistic Missile) (SLBM) olarak tanımlanıyor. 

ROKETSAN tarafından geliştirilen diğer füze BORA, yüksek öncelikli hedeflere yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmak için üretilen karadan karaya atılan bir füzedir. Bora füzesi test atışı görüntüleri Aralık 2018 yılında yayımlandı. Görüntüleri Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir paylaştı. Demir açıklamasında “Bora füzemiz 280 km uzaklıktaki hedefini noktasal hassasiyetle vurdu” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here