Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden 30 emekli pilotun “Çin ordusunda eğitmen” olarak işe alınacağına dair istihbaratın ardında Savunma Bakanlığı, eski RAF pilotların eğitmen olmasını önlemek için yasa değiştirmek istiyor.

Savunma Bakanlığı, Çin ordusunun hava kuvvetlerini eğitmek için eski RAF jet pilotlarını işe almaya çalıştığı konusunda bir “tehdit alarmı” yayınlayacağını bildirdi. 

Yetkililer, “İngiltere ve Batı çıkarlarına tehdit” oluşturduğu sebiyle endişe duyduklarını ve  bu konuyu onaylamadıklarını ifade ettiler. Pilotların eğitim vermesini tam  yasaklamasalar da “risk yönetimi” için adımlar atmaya hazırlanıyorlar.

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, “İlgili kişilere ulaştık, bu organizasyona devam etmemeleri konusunda beklentimiz olduğu net anlattık.” dedi. 

Eski pilotlara uyarı verildiğini belirten Heappey, eğitime devam etmenin suç olacağı yasa çıkaracaklarını söyledi. 

Eski pilotların işe alımını durdurmaya çalıştıklarını açıklayan İngiltere Savunma Bakanlığı sözcüsü, “eski Birleşik Krallık silahlı kuvvetleri pilotlarını durdurmak için kararlı adımlar atıyoruz” dedi. 

Eski personelin “Resmi Sırlar Yasası’na” tabi oldukları belirten sözcü,  gizlilik sözleşmelerini ifşa etmeme anlaşmalarını gözden geçirdiklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here