Polonya hükümeti Temmuz ayında duyurduğu dev silah alımı kapsamında ilk kafile 24 K9PL (K9A1) Kundağı Motorlu Obüsleri (KMO) Güney Kore Hanwha Defense tesislerinde kamuoyuna tanıttı. İlk obüsler Polonya  Węgorzewo’daki 11. Masurya Topçu Alayı’na gönderilecek. 

Tanıtım Seul’e yaklaşık 300 kilometre güneydoğusunda Changwon’daki Hanwha Savunma tesisinde gerçekleşti. Temmuz ayında Toplam 212 Kundağı Motorlu Obüsleri ( lojistik, eğitim paketi ve 155 mm mühimmat dahil) sözleşmesi imzalanmasından 2 ay sonra ilk kafile 24 KMO teslim edildi.

İki ülkeden üst düzey yetkililerin katıldığı törende yaklaşık 150 seçkin konuk bir araya geldi. Aralarında Güney Kore  Savunma Tedarik Programı İdaresi Bakanı Eom Dong-hwan; ROK Ordu Lojistik Komutanlığı komutanı Korgeneral Eom Yong-jin, Polonya Kara Kuvvetleri Müfettişi Tümgeneral Maciej Jabłoński ve Polonya’nın Güney Kore Büyükelçisi Piotr Ostaszewski katıldı.

Varşovada 27 Temmuz’da imzalanan çerçeve anlaşmasında toplam 672 K9A1 / K9PL obüsü alımı taahhüt ediliyor.İlk aşamada 2.4 milyar dolar değerinde 212 KMO’nu kademeli alarak 2026 yılını kadar teslim edilmesi planlanıyor. 

Tanıtım sırasında Hanwha Savunma üretimi araçlarda sergilendi. K10 mühimmat aracı ve K77 topçu komuta aracı, K21 IFV, KAAV amfibi aracı ve Arion SMET insansız kara robotu ziyaretçilere gösterildi. 

Tüm obüslere Polonya iletişim araçları ve Topaz atış kontrol sistemi entegre edilecek. İlk 212 bölümün entegrasyonu için ilgili anlaşma, Eylül ayında Hanwha Defense ve WB Group arasında imzalandı. İkinci parti 460 K9PL obüs Polonya’da üretilecek. Obüslerde son teknoloji çözümler uygulanacak ve mürettebatı 4 kişiye indirmeye inkan veren otomatik yükleme mekanizması yerleştirilecek. 

K9PL obüsü namlu uzunluğu 52 kalibre olan bir top, 40-50 km mesafeyi vurabilen mühimmatlar bulunacak. 47 ton ağırlıktaki KMO, 67 km/s azami hız ve 480 km menzil sağlayan 1000 HP MTU MT 881 Ka-500 dizel motordan güç alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here