Kıev’in doğusunda Brovary banliyösünde Devlet Acil Servisine bağlı H-225 Super Puma helikopteri bir anaokulu üzerine düşmesi sonucu, Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, yardımcısı Yevhen Yenin ve bakanlık sekreteri Yuriy Lubkovych ile aralarında dört çocuğun olduğu 14 kişi öldü.

Devlet Acil Durum Servisi, helikopterde İçişlerine Bakanlığından altı üst düzey yönetici ve üç acil servis personeli bulunduğunu açıkladı. 

Kazada, 11’i çocuk olmak üzere 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ihnat, televizyona yaptığı açıklamada, kazanın nedenini belirlemek için henüz çok erken olduğunu ve olayın araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kıdemli yetkililer, çatışmalar sebebiyle rutin olarak helikopterler alçak irtifalarda ve yüksek hızda seyahat ediyor, buda uçuşlarla ilgili doğal tehlikeleri arttırdığını söyledi. 

Helikopter kazasının bir kaza mı yoksa doğrudan savaşla mı ilgili olduğuna dair henüz bir açıklama yapılmadı. Kaza, sabah saatlerinde sisli havada meydana geldi. Son dönemde başkent bölgesinde herhangi bir çatışma haberide bildirilmedi.

Uzamanlar, Kiev’i birçok ülke ve şirketin takip ettiği  “birden fazla üst düzey yetkili aynı hava taşıtında uçmamalı” kuralını koymaya sevk edebileceğini söyledi 

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Telegram’da yayınlanan bir açıklamada kazayı “korkunç bir trajedi” olarak nitelendirerek kurbanların yakınlarına başsağlığı diledi.

Zelensky, Brovary’de olanlarla ilgili tüm koşulları öğrenmeleri için Güvenlik Servisi, Ulusal Polis ve diğer teşkilatlara talimat verdiğini söyledi.

18 Ocak 2023’te kazaya karışan Ukrayna H-225’in arşiv fotoğrafı. (Fotoğraf: Ukrayna İçişleri Bakanlığı)

Fransa tarafından sağlanan “54” bort numaralı Aérospatiale H-225 AS.332 Super Puma helikopteri “personelin acil durum yerlerine taşınması için defalarca kullanıldı. 

Airbus Helicopters ve Ukrayna İçişleri Bakanlığı, 2018 yılında 21 adet H-225 helikopterinin tedariki için bir sözleşme imzaladı. İlk iki H225 Super Puma helikopteri, Romanya’da elden geçirilip modernize edildikten sonra 20 Aralık 2018’de Ukrayna’ya ulaştı. Şimdiye kadar kaç helikopterin teslim edildiği belli değil, ancak Aralık 2021’e kadar 10 helikopterin Ukrayna hizmetinde olduğu biliniyor. Bunlardan dördü Ulusal Muhafızlarda, altısı Ukrayna Devlet Acil Servisinde görev yapıyordu. 

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrsky, Rusya’nın yaklaşık 11 ay önce başlattığı işgalinden bu yana ölen en üst düzey Ukraynalı yetkili. Rus saldırıları ve mayın temizleme çalışmaları İçişleri Bakanlığına bağlı polis ve acil servislerden sorumluğunda yürütülüyordu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here