Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Rusya lideri Vladimir Putin, Rusya’nın Uzak Doğusu’nda gerçekleşen önemli bir zirvede buluştular. Bu zirve, iki liderin stratejik işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan önemli görüşmelere sahne oldu.

Kim Jong Un ve Vladimir Putin arasındaki zirve, Kuzey Kore liderinin Putin’e “tam ve koşulsuz destek” ifadesini kullanarak başladı. Toplantının ana amacı, iki ülke lideri arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve çeşitli konuları ele almak oldu.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kim’in treninin Salı günü saat 6’da Rusya sınır şehri Khasan’a ulaştığını, burada Kim’in Rusya’nın Doğal Kaynaklar Bakanı Alexander Kozlov dahil olmak üzere üst düzey Rus yetkilileri tarafından “sıcak bir şekilde karşılandığını” ve Pyongyang-Moskova ilişkilerini “taze bir üst seviyeye taşımayı” amaçlayan bir ziyaret olduğunu belirtti.

Kim Jong-un, Putin’i Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostochny uzay merkezindeki zirveden sonra Çarşamba günü düzenlenen resmi bir akşam yemeğinde davet etti. KCNA tarafından yapılan açıklamada, “Resepsiyonun sonunda Kim Jong Un, Putin’i uygun bir zamanda Kuzey Kore’yi ziyaret etmeye davet etti.” denildi.

Haber ajansı KCNA, Putin, daveti memnuniyetle kabul etti ve Rusya-DPRK dostluğunun tarihini ve geleneğini değişmez bir şekilde ileri götürme iradesini yeniden teyit etti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Amur bölgesinde bulunan Vostochny uzay merkezini ziyaret ediyor. Fotoğraf: Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı – 13 Eylül 2023

Zirve, iki lider arasındaki çıkarların yakınlaştığını vurguluyor. Putin, özellikle Sovyet dönemi silahları için mühimmat ve roketler temin etmek istiyor.

Zirve, Kore Savaşı döneminde Moskova’nın Kuzey Kore’ye silah desteği sağladığı bir döneme işaret ediyor, bu nedenle bu durum bir rol değişimini temsil ediyor.

Kim Jong Un’un Rusya’dan askeri keşif uyduları geliştirmek için yardım istemesi, Kuzey Kore’nin nükleer yetenekli füzelerini artırmak için kritik bir adım olarak görülüyor.

Analistler, Kuzey Kore’nin Sovyet tasarımlarına dayalı eski topçu mermileri ve roketlere sahip olabileceğini öne sürüyor. Ancak, her iki taraf da böyle bir anlaşmanın uluslararası yaptırımları ihlal edeceğini reddediyor.

Moskova’nın öncelikli hedefi Ukrayna’da başarı elde etmek ve bu hedefe ulaşmak için farklı seçenekleri gözden geçiriyor. Rusya ve Kuzey Kore, ulaşım ve tarım gibi çeşitli projeleri görüşüyor. Putin, Rusya’nın Kuzey Kore’den silah tedariki konusundaki yaptırımlara uyduğunu iddia ediyor.

Zirve sırasında Kuzey Kore, balistik füzeler dahil olmak üzere füze denemeleri gerçekleştirdi. Bu, askeri yeteneklerini sergilemek amacıyla yapılan provokatif bir hamle olarak değerlendirildi.

Kim Jong Un’a eşlik eden önemli kişiler arasında, casus uydular ve nükleer yetenekli balistik füze denizaltıları temin etme çabalarıyla ilişkilendirilenler bulunuyor.

Eğer Kim ve Putin Çin ile üçlü bir deniz tatbikatı da dahil olmak üzere askeri işbirliklerini güçlendirmeyi kabul ederlerse, Kore Yarımadası ve bölgede büyük bir güvenlik sorunu ortaya çıkaracaktır.

Zirve sırasında yapılan anlaşmaların bazıları şu anda gizli tutuluyor ve kamuoyuna açıklanmayabilir.

Zirve, Kim Jong-un’un 2019 yılında Vladivostok’u ziyaretinden bu yana Putin ile gerçekleştirdiği ilk buluşma oldu. Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri ise bu buluşma ve iki ülke arasında olası bir silah anlaşması konusunda endişelerini dile getirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here