ROKETSAN, Türkiye’nin ilk süpersonik füzesi olan İHA-230 Havadan Atılan süpersonik Balistik Füze (ALBM) ‘nin ilk ihracatını gerçekleştirdiklerini duyurdu.

ROKETSAN açıklamasında, “Ülkemizin ilk süpersonik füzesi olan ve BAYRAKTAR AKINCI platformuyla birlikte kullanılacak olan #İHA-230’un ilk ihracatını gerçekleştirdik. Güçlü iş birliğimizi sürdürerek, her geçen gün ülkemiz için üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz!” denildi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden kalkan AKINCI TİHA, Sinop Karadeniz açıklarında İHA-230 Süpersonik Füze atışı ile 140 km ötedeki hedefi Nisan ayında gerçekleştirilen testte başarıyla vurdu.

Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-İHA ilk atışı Aralık 2022’de 100 km mesafedeki hedefi vurmuştu.

Etkili menzili 20 kilometre ile 150 kilometre arasında olan TRG-230-İHA füzesi, hedefe nokta vuruş hassasiyetiyle ulaşıyor. Gerçekleştirilen atış, Türkiye’de havadan karaya atılan ilk balistik süpersonik füze olma özelliğini taşıyor.

Gece ve gündüz operasyon yapabilen İHA-230, sabit kara, deniz hedeflerine, hava savunma radarlarına ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin olarak kullanılabiliyor.

Parçacık etkili harp başlığı bulunan İHA-230’un farklı hedef tiplerine karşı harp başlığı varyantları da bulunmaktadır. Sistem, İHA’dan ayrılmadan önce ateşleme hazırlık işlemlerini yaparak göreve hazırlanmaktadır. İHA, bırakıldıktan sonra havada belli bir süre serbest düşüş yapıp katı yakıt motorunu otomatik olarak ateşlemektedir.

İHA-230, sahip olduğu karıştırıcı sistemlere karşı önlemi bulunan GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas bir şekilde yönlendirilmektedir. Sistem, at-unut özelliği ile çalışmaktadır. Düşman mevzilerinin derinlerine girmeden kritik görevlerde kullanıcılara kullanım imkanı sunmaktadır.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), 1 Temmuz 2022’de gerçekleştirilen test atışında LGK-82 lazer güdümlü mühimmat ile hedefi başarıyla vurmuştu. İlk defa LGK-82 lazer güdümlü mühimmat İnsansız Hava Aracı’ndan 30 bin fit irtifada atılmış oldu.

AKINCI TİHA, Roketsan tarafından geliştirilen Teber-82 Güdüm Kiti ile 22 Nisan 2022’de başarılı bir atış daha gerçekleştirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here