Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sınır bölgesinde yaşanan gerginlik çatışmaya dönüştü. Çatışmalarda ölü yaralıların olduğu bildirildi.

Kırgız güvenlik yetkilileri çatışmalarada havan ve makineli tüfeklerin kullanıldığını açıkladı.Kırgızistan’ın güney Batken bölgesinde başlayan çatışmalarada sağlık birimleri en az 17 kişinin hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Yerel yönetim temsilcileri Kırgız-Tacik sınırındaki durumun kontrolden çıktığını, silah selerinin hala devam ettiğini söyledi.

Tacik güvenlik birimleri, Kırgız birliklerinin stratejik öneme sahip bir sulama suyu dağıtım tesisi yakınında Tacik sınır personeline ateş etmekle suçladı. Kırgızistan, günün erken saatlerinde güney Batken bölgesinin bazı kısımlarında olağanüstü hal ilan etmişti.Bölgenin hükümeti temsilcisi Ömürbek Suvanaliyev, çıkan çatışmalar sebebiyle üç ilçede sivillerin tahliye edildiğini söyledi.

Kırgız ve Tacikler arasındaki çatışmalar sınırda yaşayan siviller arasında kara ve su kaynaklarına erişim konusunda yaşanan gerginliğin ardından 28 Nisan Gecesi başladı. Askeri birimlerin nadir müdahele ettiği çatışmalar dün akşamdan bu yana askerlerin devreye girmesiyle birden alevlendi.

Kırgız Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi başkanı Kamçiybek Taşiyev, Mart ayında yaptığı açıklamada, Tacikistan’ın elinde Batkan Bölgesinden bulunan verimli topraklar eksklav ve Vorukh’un Kırgızistan’a verilmesi gerektiğini söylemesi üzerine bölgede gerilim giderek tırmanmıştı. Tashiyev’in açıklamasından birkaç gün sonra Kırgızistan Batken bölgesinde askeri tatbikatlar düzenledi. Tatbikata 2.000 asker, 100 tank ve zırhlı personel taşıyıcı ve yaklaşık 20 adet kundağı motorlu topçu katıldı.

Kırgızistan ve Tacikistan sınırı, eski Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana defalarca bu tür karışıklıklara sahne oldu. Ülkeler 971 kilometrelik sınırı paylaşıyor ve sınırın 451 kilometresi düzgün bir şekilde belirlenmemiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here