Kıyı Muharebe Gemisi USS Gabrielle Giffords (LCS 10)’dan ateşlenen Deniz Harp Füzesi (NSM) 185 kilometre uzaklıktaki hedefi başarıyla vurdu.

ABD Donanmasının haber bültenine göre, ABD ile Singapur deniz kuvvetleri ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan iki yılda bir yapılan Pacific Griffin tatbikatında USS Gabrielle Giffords (LCS 10) gemisinden Deniz Harp Füzesi atışı gerçekleştirildiği belirtildi.

Pasifik bölgesinde ilk defa ateşlenen Deniz Harp Füzesi ( Naval Strike Missile- NSM ) ABD’nin Raytheon ve Norveç’in Kongsberg firmalarının birlikte geliştirdiği 185 kilometre uzak mesafedeki düşman gemilerini bulabilen ve yok edebilen uzun menzilli hassas bir saldırı silahıdır. Denizde alçaktan yol alabiliyor, zorlu koşullarda hassas hedefleme için gelişmiş arayıcı sensörler kullanıyor. Füzenin kara hedeflerini vuran versiyonu arazi takip etme özelliği taşıyor. Deniz Harp Füzesi ilk defa 2014 yılında USS Coronado (LCS-4) gemisinde başarıyla test edilmişti.

Raytheon ve Norveç’in Kongsberg firmalarının birlikte geliştirdiği Deniz Harp Füzesi ( Naval Strike Missile- NSM )

Norveçli Kongsberg ürünü NSM, Amerikan Deniz Kuvvetlerinin LCS sınıfı gemileri için yeni ufuk ötesi gemi savar füzesi olarak belirlendi. Bu çerçevede Raytheon ile füzelerin üretim ve teslimatı için 14 milyon 856 bin dolarlık bir anlaşma geçen yıl imzalanmıştı.

Bağımsızlık varyantı (Independence class) gemilerinden USS Gabrielle Giffords (LCS 10), yüksek hızlı, çevik ve çok görevli bir savaş gemisidir. Açık okyanus kabiliyeti bulunan gemi artan kıyı kaynaklı tehditlere karşı hâkimiyet sağlamak için tasarlanmıştır.Hızlı manevra kabiliyeti ve ağ bağlantılı olan gemi, mayın savaşı, denizaltı karşıtı savaş ve özel operasyonlar gibi çok sayıda görevi yerine getirebilmektedir.

USS Gabrielle Giffords (LCS 10) gemisi Hint-Pasifik bölgesinden sorumlu 7.filoya 16 Eylül’de katıldı. Bölgede ilk defa iki LCS gemisi aynı anda görevlendiriliyor, daha önceki dağıtımlarda USS Freedom (LCS 1), USS Fort Worth (LCS 3), USS Coronado (LCS 4) Hint-Pasifik bölgesinde görev yapmıştı. Şimde ise USS Gabrielle Giffords (LCS 10) ile USS Montgomery (LCS 8) bölgede beraber görev yapıyor.

Gabrielle Giffords LCS gemisi bölge genelinde operasyonlar, tatbikatlar ve liman ziyaretlerine katılacak. Bununla birilikte Hint-Pasifik bölgesinin deniz güvenliği ve istikrarı sağlamak için müttefik deniz kuvvetleriyle beraber çalışmalarda bulunacak.

Kıyı Muharebe Gemileri (LCS) kıyıya yakın ortamlarda çalışmak için optimize edilmiş hızlı, çevik ve ağ bağlantılı savaş gemileridir. Özel görev ihtiyaçlarına cevap verecek görev paketleriyle donatılan LCS gemileri, operasyonel esneklik ile bir çok limana yanaşma imkanı kazanmıştır.

Kaynak: US Navy, Ajanslar, Business Insider,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here