Fırat’ın doğusunda Tel Abyad ve Resulayn’da başlayan Barış Pınarı Harekatı’nın 6’ıncı gününde gözler bu kez Münbiç’e çevrildi.İddiaya göre YPG Şam yönetimi ile anlaştı. Münbiç’in kuzeyindeki Cerablus’da da TSK unsurlarının hareketliği arttı.

Bordo bereli timler ve çok sayıda Komando birliği Münbiç kırsalına takviye olarak gönderildi. Bölgedeki Tank ve zırhlı biriliklerin hareketliliği yoğunlaştı. Münbiç’e giden takviye güçler arasında nehir geçmeye yarayan MOBİL KÖPRÜLER’de bulunuyor.

Suriye Milli Ordusuna bağlı güçler ise Münbiç sınırında konuşlanmaya başladı. Münbiç’i birden gündeme getiren gelişmelerden biride YPG’nin ana bileşenlerinden olduğu SDG’nin Suriye rejimi ile anlaştığı iddası oldu.İddiaya göre SDG Münbiç ve Kobani başta olamak üzere kontrol altına tuttuğu bölgelere rejim güçlerini çağırdı.Bu gelişmelerin ardından rejime bağlı askeri konvoy gece geç saatlerde Münbiç’e doğru harekete geçti.

Türk Güvenlik birimleri rejim güçlerinin güneyde münbiç’in kırsalında konuşlandığına dair güçlü işaretler aldıklarını belirtti. Suriye Milli Ordusuna bağlı güçlerde rejimin Münbiç’e gireceği ihtimaline karşın kent sınırında konuşlandı.

SDG ve Şam yönetimin anlaştığı iddiasının oluşturduğu hareketlilik Fırat’ın doğusunda da yaşandı.Esat güçlerinin HASEKE’ye girdiği kentin kuzey batısındaki konuşlandığı belirtiliyor. Rakka’nın kuzeyinde de Ayn-İssa’yada rejim biriliklerinin girdiği haberleri geliyor.

Nusaybinin tam karşısında yer alan Kamışlı’da da tüm okulla ve devlet dairelerinde PYD/YPG bayrakları indirilerek yerine Suriye bayrağının asıldığı iddia ediliyor.

Akşam saatlerinde gelen haberlere göre, Suriye devlet televizyonu, hükümet güçlerinin Menbiç’e girdiğini duyurdu. Haber henüz uluslararası haber ajansları tarafından doğrulanmadı. Bununla birlikte Reuters, Suriye devlet televizyonunun, Ayn İssa’daki görüntülerini yayınladığını bildirdi.

BAKAN AKAR RUSYA FEDERASYONU SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye’deki durum ve güvenlik konularıyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakalığın Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar ve Şoygu, başta Suriye olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.” dendi.

İHA’LARIN TESPİT ETTİĞİ YPG’Lİ TERÖRİSTLERİN VURULMA ANI

Milli Savunma Bakanlığı, havan atışlarıyla sivilleri hedef alan PKK/PYD-YPG’li teröristlerin mühimmat ikmali yaparken İHA’lar ile tespit edilerek etkisiz hale getirildiği görüntüyü paylaştı.

Bakanlığı açıklamasında, “Havan atışlarıyla sivil yerleşim yerlerimizi hedef alan bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristler, yeni katliamlar için mühimmat ikmali yaparken İHA’larımızca tespit edilerek Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edildi.” ifadeleri yer aldı.

YPG DEAŞ’LİLERİ SERBEST BIRAKTI

Tel Abyad merkezinde, YPG’li teröristlerin kontrolündeki DAEŞ’lıların kaldığı hapishanenin boş olduğu ortaya çıktı. TSK unsurları tarafından ele geçirlilen hapishanenin boş görüntüleri yayınlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Akar, ”YPG’li teröristler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞ’lıların kaçırıldığını gördük.” dedi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, varılan mutabakat kapsamında Türkiye‘nin kontrolü sağlamaya hazır olduğu Tel Abyad’daki hapishanenin boş olduğu tespit edildi.

Bakanlık açıklamasında, “Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 560 oldu.” bildirildi.

Kaynak: NTV

TSK unsurları ve Suriye Milli Ordu Kuvvetleri Rasulayn’in güneyindeki Amiriye, Leylan ve Arbein köylerini YPG terör örgütünden ele geçirildi.

KAYNAK: MSB, Ajanslar, NTV,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here