Devrim Muhafızları’nın üssü olduğuna inanılan ve Yemen açıklarında Kızıldeniz’de yıllardır demirli olan bir İran gemisinin saldırıya uğradığı açıklandı.

İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail tarafından düzenlendiğinden şüphelenilen MV Saviz’e yapılan saldırıyı doğruladı. Ancak Tahran, İsrail’i resmen suçlamadı.

İran daha önce MV Saviz gemisinin Kızıldeniz ve uluslararası deniz taşımacılığında çok önemli bir tıkanıklık noktası olan Babülmendep Boğazı’ndaki “korsanlıkla mücadele” çabalarına yardımcı olduğunu bildirmişti. 

Geminin uzun süredir bölgede bulunması, Suudi Arabistan tarafından defalarca eleştirilmişti. Batı ülkeleri ve Birleşmiş Milletler uzmanları, Yemen’de yıllardır süren iç savaşta İran’ın Husi isyancılarına silah ve destek sağladığını öne sürüyor. İran Husiler’i silahlandırdığını reddetse de geçen yıl isyancıların cephaneliği içinde yer alan drone’ların içinde bulunan bazı parçalar Tahran’la ilişkilendirilmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade’nin açıklamasında ise gemi, ticari bir gemi olarak nitelendirildi. Hatipzade, “Neyse ki herhangi bir can kaybı bildirilmedi ve teknik soruşturmalar devam ediyor. Ülkemiz, uluslararası otoriteler aracılığıyla gerekli tüm önlemleri alacaktır” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ülkesinin saldırıyı başlatıp-başlatmadığını söylemeyi reddederken, İran’ı ve bölgesel müttefiklerini büyük bir tehdit olarak nitelendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here