Baykar firması tarafından tasarlanan Bayraktar Muharip İnsansız Uçak Sistemi KIZILELMA’nın ilk “Motor Entegrasyon Testi” başarıyla tamamlandı

Baykar firması resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Milli ve özgün olarak geliştirdiğimiz insansız savaş uçağımız Bayraktar #KIZILELMA‘nın ilk Motor Entegrasyon Testi’ni başarıyla tamamladık. Hayırlı ve uğurlu olsun…” ifadelerini kullandı.

KIZILELMA yüksek ve agresif manevra kabiliyetine sahip, araç 5 saat havada kalabiliyor. 35 bin fit operasyonel irtifaya çıkabilen hava aracı 6 ton kalkış ağırlığına, 1,5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.
Yerli olarak geliştirilen tüm mühimmatlar ve Hava Kuvvetlerinin envanterindeki tüm mühimmatları KIZILELMAYA entegre edilebilecek. En önemli özelliklerinden biri de TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden iniş kalkış yapabilmesi olacak.
KIZILELMA ‘nın Baykar’ın İHA ailesinin diğer üyeleriyle birlikte de görev yapabilecek. Akıllı İHA otonomisi sayesinde sürü İHA şeklinde muharebe edebilme yeteneğine sahip olacak. Bu da etkin güç unsurlarından birini oluşturacak.
Hava aracının ilk prototipi tek motora sahip olacak. İlk aşamada Al-25TLT Turbofan Motoru, çift motorlu konfigürasyonunda ise 2 adet Al-322F Turbofan Motoru kullanılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here