İki Çinli astronot inşası devam eden yeni bir uzay istasyonunda ikinci ‘uzay yürüyüşü ‘ gerçekleştirdi. Astronotlar anormal veya acil durumlarlada araç dışı prosedürü test etti.

Çin devlet medyasının haberine göre, astronatlar Cai Xuzhe ve Chen Dong inşası devam eden istasyonda, acil durumlarda ambar kapısını dışarıdan açmak için  aletleri dışarı çıkartarak, halka şeklindeki bir tırabzanın yanındaki bir kutuya yerleştirdi. Anormal veya acil durumlarlada kabine dışarıdan girmek gerektiğinde bu aletleri kullanılması gerekecek. 

Ayrıca astronotlar araç dışı kurtarma prosedürü kapsamında bir astronotun “yetersiz” kaldığında diğer astronotu geri getirmek için tırmanma protokolunu da test etti.

Astronotlar beş saatlik yakın işbirliğinin ardından görevlerini başarıyla bitirdiler.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na (CMSA) göre, mürettebatın üçüncü üyesi Liu Yang, uzay yürüyüşü sırasında diğer iki  astronotu  içeriden destekledi. Liu ve Chen, yaklaşık iki hafta önce Çin’in ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmişti.

İstasyonda ilk kez altı kişi görev yapması planlanıyor,  görevlerinin sonuna doğru üç astronot daha istasyon inşasına katılacak.

Yeni inşa edilen uzay istasyonuna entegre edilecek iki laboratuvardan ilki olan 23 tonluk bir modül Temmuz ayında eklenmişti; diğeri ise bu yıl içinde gönderilecek.

Shenzhou-14 ekibi, 5 Haziran’dan beri uzayda bulunuyor. Yörüngede geçirecekleri altı aylık sürenin ikinci yarısında diğer laboratuvar modülü Mengtian’ın gelişini denetleyecekler.  Astronotlar Shenzhou-15 ekibini karşılayarak mürettebat değişim gerçekleştirecek. 

ABD tarafından Uluslararası Uzay İstasyonundan dışlanan Çin kendi uzay istasyonunu inşa ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here